Maecenas en verzamelaar, in het begin van de 18de eeuw door Daniël Marot gebouwd (in het Noordeinde tegenover de Oranjestraat). Het Haagsch Gemeentebestuur van 40 jaar geleden heeft dat op zijn geweten. Het volgde daarbij het Rijk, dat de Binnenhof gevels aan den Vijverwand grondig heeft verknoeid, op schandelijke wijze de oude Hofkapel, die daar een typisch accent was, heeft afgebroken, en verderop een reeks geveltjes vol afwisseling, die hersteld en opgeknapt een mooi geheel zouden hebben opgeleverd, heeft ver vangen door een volkomen karakterloos stuk „Wa- terstaat"-stijl. Vlak daarbij aan het Plein had men al in den tuin van het oude Huygenshuis in het midden der eeuw het leelijke Ministerie van Ko loniën gezet en daarnaast een nog leelijker ge bouw voor den Hoogen Raad; in 1876 brak men nu dat Huygenshuis zelf af; het Ministerie van Justitie, dat ervoor in de plaats kwam, heeft ten minste nog eenig cachet, al is het niet mooi; van het Hooge Raadsgebouw is onlangs bij een ingrij pende verbouwing nog iets behoorlijks gemaakt. Maar het eens zoo mooie Plein is aan dien kant toch bedorven. Een slachtoffer van het „Verkeer" was het oude Diaconiehuis, welks goed geproportionneerde re- naissance-gevel eertijds het Spui op aardige wijze afsloot, en dat daarom als „sta-in-den-weg" moest vallen. Het huis had een belangwekkende historie, reeds vóór het weeshuis werd, maar daarvoor in teresseerde niemand zich, en toen men kort erna het Spui dempte, bleek de ledige plaats niet eens 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 113