der aansluiting vaak aan het werkelijk verkeer. Zoo de mooie Brouwersgracht, zoo de Hout- en Turfmarkt bij welker demping een prachtig Hol- landsch stadsgezicht met de Nieuwe Kerk spiege lend in het water is teloorgegaan, voor welk ver lies een tram-emplacement ons zeker niet schade loos stelt! Zoo de Veerkade, de Pavilloensgracht, de Nieuwe Haven; tenslotte de tot verkeersader geworden en geheel vernuchterde Princegracht. Verheugen wij ons, dat wij de Hooigracht en den Nieuwen Uitleg althans nog overhebben; daaraan kunnen wij tenminste zien hoe goed een gracht ook in het oude den Haag passen kon! Het midden van de eeuw had het Stadhuis wit geschilderd: een restauratie heeft het euvel her steld, maar tegelijkertijd zijn een paar aardige gevels ernaast gevallen om plaats te geven aan een slappe imitatie Lodewijk XlV-stijl. Daarnaast kwam een leelijk winkelhuis terwijl de oude kapel van het St. Nicolaas Gasthuis werd afgebroken terwille van een smakeloos bouwsel, nu, als al de vorige, in het Stadhuiscomplex opgenomen. Ook de Groenmarktwand tegenover het Stadhuis, die door een rij van sobere maar stijlvolle wonin gen gevormd werd, onderging een verandering in een stijlloos allegaartje. Goede winkelbouw is ze ker mogelijk. Maar meestal onderschraagde men het bovendeel van den gevel met een ijzeren dwars3, balk en deed dan daaronder met glas, ijzer en ko per, zonder eenige harmonie met den bovengevel, precies wat men wilde. Een typisch voorbeeld daarvan is het groote huis voor Frangois Fagel, 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 112