Van geheel anderen aard, niet zoo mooi, maar toch wel karakteristiek en merkwaardig genoeg om hier nog op te nemen, waren de bouwwerken, welke tot stand kwamen onder den invloed van Koning Willem II, die, kunstzinnig en vrijgevig, voor den Haag als residentie-stad groote plannen koesterde. Zijn paleis aan den Kneuterdijk liet hij vergrooten door een aanbouw in neo-gothischen stijl, waarvoor hij in Engeland bewondering had opgedaan. De bouw strekte zich uit tot het Noord einde, met torens en poorten. Een en ander is reeds lang weder verdwenen maar de zoogenaamde Go- thische Zaal aan de Paleisstraat is gespaard ge bleven. Zij kwam aanvankelijk uit in het park, dat zich uitstrekte tot over de Mauritskade, en ook de ruimte innam van het tegenwoordige Plein 1813 met zijn vier toegangswegen. Terzijde van dit Park, aan de Nassaulaan bouwde de Koning een groote manege en rechts en links daarvan een reeks woningen voor aanzienlijke hofambtenaren. De Manege werd door koning Willem III aan de Ned. Hervormde Gemeente geschonken, die haar als Willemskerk verbouwde en in gebruik nam. De woningen kwamen in particuliere handen; de eigenaardige straatwand is tot nu toe in hoofdzaak intact gebleven. Het is een, in ons land eenig voor beeld van een systematische straatbebouwing in dezen stijl uit het midden van de 19de eeuw. Het sluit trouwens het „historisch" stadsschoon zij het niet in alle opzichten glorieus, toch niet on verdienstelijk af (Afb. 28). 87

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 109