eerste decennium na de Restauratie nog vrij ge trouw werd gevólgd. Bij de inrichting en vergroo ting van het „Oude Hof" in het Noordeinde tot Koninklijk paleis, en bij de inrichting van het oude huis van Wassenaar aan den Kneuterdijk tot paleis van den Kroonprins bijvoorbeeld heeft men onder leiding van de architecten Ziesenis en De Greef voortreffelijk geslaagde interieurs tot stand gebracht. Doch naar buiten blijkt in de stad wei nig van den stijl van dit tijdperk. Hier en daar vindt men deuromlijstingen en bovenlichten, wel ke door hun rustigen en weloverwogen vorm aan genaam treffen (o.a. Lange Voorhout 27, Korte Voorhout 10, Princegracht 84 en 126, Dunne Bierkade 18). Maar in het tweede kwart van de eeuw begon er toch weder, in verband met de, zij het nog lang zame, uitbreiding van de stad, eene bouwperiode, welke nog eenige bijdragen geleverd heeft aan het historisch stadsschoon. In het Korte Voorhout liet Prins Frederik een paleis bouwen (thans Ge rechtshof) en bij den ingang van de stad aan de zijde van het Bosch en aan de zijde van den Rijs- wijkschen weg werden Accijnshuisjes gebouwd in Neo-classicistischen trant. Het eerste, als het „Wachtje" bekend, heeft nog zijn typischen vorm, het tweede is vergroot en heeft veel van zijn aan trekkelijkheid verloren. Iets later bouwde men een reeks stemmige woonhuizen langs het Kanaal naar Scheveningen, de rij, thans Koninginnegracht tus- schen Kuyperstraat en Javastraat heeft voor een groot deel zijn karakteristiek nog bewaard. 86

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 108