bovenlichten, die vooral bij overigens gewijzigde gevels den goeden smaak van de achttiende eeuw in herinnering roepen (Afb. 27). Nog twee hoofdmomenten zijn daarbij te vermel den, waarvan het eerste weder aan P. de Swart te danken is. Dit is de gevel van den Koninklijken Schouwburg aan het Voorhout, oorspronkelijk in opdracht van den zwager van Willem V, den vorst van Nassau-Weilburg gebouwd als begin van een grooter paleis, dat deze zich gewenscht had. In den Franschen tijd is het tot Schouwburg inge richt. De mooie gevel, die van De Swarts com positietalent een goeden dunk geeft, behoort tot de aantrekkelijkste in de stad. Het tweede hoofdmoment vinden wij in het hart der stad, waar Stadhouder Willem V de vergroo ting van het Stadhouderlijk Kwartier met een vleugel aan den Zuidwand van het Binnenhof deed uitvoeren. Ongetwijfeld had De Swart hiervoor de opdracht gekregen, maar hij stierf in 1773 toen de plannen juist opkwamen. Zij zijn toen uitge werkt en uitgevoerd door een architect uit het Weilburgsche, F. L. Gunckel, die onder De Swart gewerkt had aan den bouw van het paleisje aan het Voorhout. Hij heeft de fijnheid daarvan niet kunnen bereiken, maar niettemin een zeer eigen en indrukwekkende oplossing, ook voor de voortzetting van den arcadenbouw, gevonden en zoo ook den stijl van het laatst der achttiende eeuw zijn woord laten medespreken in het historisch milieu, dat het Binnenhof vormt. In het gebouw was een groote feestzaal ingericht, welke nog voor 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 103