mooi in stijl gehouden interieur (Afb. 25), bezit. Blijkbaar was de behoefte aan nieuwe woonhuizen in de eerste helft der eeuw bevredigd. Daartegen over staat, dat men wel geducht aan het verbouwen geweest moet zijn. Immers talrijk zijn de meesten tijds zéér fraaie Lodewijk XV interieurs, welke men in Haagsche huizen aantreft. De wandelaar ziet die niet, maar enkele in voor het publiek ten slotte toch wel toegankelijke ruimten, namelijk de voor bijeenkomsten van allerlei aard zich zoo goed leenende zaal van Pulchri Studio in het Voorhout, dan de wachtkamer van den Com missaris der Koningin in het Korte Voorhout (Afb. 26), de eerste in stuc, de tweede met een houtbetimmering, wil ik als goede voorbeelden van de soort toch vermelden. Het betrekkelijk gering aantal huizen in den Lo dewijk XV-stijl is ook daaruit te verklaren, dat, zooals ik reeds schreef, hij pas laat optrad, en dat daardoor ook de ontwikkeling naar den grooter eenvoud en de meerder strakheid van het Lode wijk XVI-type spoediger volgde. Het getal wonin gen, dat ons daarvan gebleven is, is dan weer belangrijk grooter. Aan het Lange Voorhout vin den wij alleen reeds de nummers 19, 48, 62aan het Korte Voorhout 4,6,14 en 16, aan den Langen Vijverberg nr. 4, Lange Voorhout nr. 5 met een strakken als bergsteen geschilderden gevel sluit dan de rij als in de eerste jaren van de 19de eeuw gebouwd. Talrijk zijn dan nog, èn in deze voor name buurt èn elders in de stad de details van buitenarchitectuur: deuromlijstingen, deuren en 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 102