veel mit geckheyt overladen, want daertoe sol men al ander gereetschap moeten hebben." De kogel, die in het niswerk terecht kwam, werd als een herinnering op die plaats ingemetseld, terwijl daarbij het jaartal 1574 in het metselwerk aangebracht werd, dat ook nu nog te zien is. In een reisbeschrijving van omstreeks 1600 staat hierover: This Bommel is memorable for one thing, for I saw a great bullet sticke in the tower of their church, even about the toppe, which was shot by the enemy in the yeare 1574, which figures are subscribed in such great characters under the bullet, that a man may very plainly discerne them afarre off". De kogel is echter in den loop der tijden verdwenen. Een ander maal trof men met dit „verdragend" geschut de kerk: „Den 29e Augusti ende was een Sondach, schoeten die Spaeniers van Tuyl onder het sermoen in die kerrick, die cloet viel voir den preeckstoel neer, mer gaf sich weder op ende viel in St. Antoniuspant Der worden nyemants gequest, mer 't volck in 't sermoen was seer verbaest, lyepen gelickhant mit haren predikant uut die kerck na den Regu lieren (de Broerekerk) alwaer het sermoen voirt voleyndt worden". Ook deze kogel werd als een aandenken in een der pilaren ingemetseld en met een jaartal voorzien. Bij de blokkade vinden we ook nog eenige malen het Blokhuis bij de Gamersche poort genoemd, we moeten hier waarschijnlijk denken aan het bolwerk, dat tegelijk hiermee aangelegd werd en mogelijk aan een deel van dit gebouw, dat behoorende tot de poort gespaard bleef. In October trokken de legers van Hierge langzamerhand af en toen de dijk door die van Bommel doorgestoken werd en het water in de waard steeg, verlieten ook de laatste „knechten het blockhuys te Gameren ende liepen al heyme- lick nae 's Hartogenbosse". De stad had het beleg doorstaan en de belegerden hadden zich daarbij nog te goed kunnen doen aan „heerinck, broot en keesse" uit Hollandaan vette ossen, die ze door de linies smokkelden en aan het brood en het bier dat ze maakten van het koren, dat met grooten moed geoogst was, tot zelfs aan „den draaiboom" toe. Bommel was door zijn overgang tot den Prins in een merkwaardige en buitengewoon voordeelige positie gekomen. Oostelijk einde van den Zuider-zijbeuk. Tol in den Bosscheweg. 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 96