straet, in 1584, tegenwoordig Kommerstraatde Strickstraet, zoowel corte- als lange, in 1516 en de Susteren- of Agnieten- straet, nu de Klomp geheeten. De voornaamste straten waren of werden reeds met „clinckaerts" of „straetsteens" verhard, de minder belang rijke zijstraten hadden echter maar een dek van gestampte puin en grond, terwijl de „Santstraet" zelfs dat wel niet gehad zal hebben. Ook de bekende(!) Bommelsche goten waren hier en daar al aangelegd en evenals nu nog waren deze bij de zijstraten en inritten met „hoelen" afgedekt. Maar niet alleen aan de straten besteedde de magistraat haar zorg, ook aan de dijken vóór de stad en aan de hoofden voor de Water- en de Steigerpoort werd druk gewerkt. In het jaar 1544 wordt vooral de „havendiick" genoemd, waarop de ltarrevoerders Thyssen en Van Herwynen elk acht en zeventig dagen „eerdt gevuyrt" hebben van het kerkhof, voor ,,4£ stuver elx daechs". De haven lag in dezen tijd nog op de plaats die op de kaart van 1560 ook is aangegeven, namelijk tusschen de Oenselsche en de Maaspoort in, die beide toegang tot de kade gaven (afb. 20). We zien dus inderdaad, zooals we hiervoor opmerkten, dat de bouwbedrijvigheid een „wijd terrein" bestreek, buiten de krijgskundige werken aan muren, wallen en torens. Toch ondergingen ook deze in het begin van de zestiende eeuw een zeer belangrijke uitbreiding, toen men door de voorafgaande oorlogen het belang had ingezien van ver sterkingen, die beter overeenstemden met de toen gebruike lijke wijze van oorlogvoeren dan de middeleeuwsche stads muur met zijn torens. Bekijken we den plattegrond, dien Jacob van Deventer teekende (zie afb. 20) ingevolge een op dracht die hij hiertoe in 1558 kreeg, dan zien we dat buiten den ouden muur met zijn stadsgracht een tweede muur aan gelegd werd, versterkt met rondeelen en het geheel weer omsloten door een tweede gracht. We weten niet precies wanneer deze werken werden uitgevoerd (het bolwerk aan de Gamersche poort werd reeds in 1508 tegelijk met het Blokhuis aangelegd), het rondeel aan de Bosschepoort werd zooals we zagen op verlangen van den hertog in 1531 begonnen (ziefig. 17), in 1544 werd ook een rondeel voor de Waterpoort gebouwd en we moeten aannemen dat toen wel ongeveer het geheele project, ontworpen naar het oud-Nederlandsche stelsel, was uitgevoerd. 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 84