INLEIDING Het stadje Zaltbommel, op den linkeroever van de Waal, aan den spoor- en autoweg van Utrecht naar 's-Hertogen- bosch, is zeer oud. In 1930 telde het 3861 inwoners. Het bezit een haven en de bewoners leven van nijverheid: metaal-, knoopen-, tabak- en sigarenindustriescheepsbouw boekdrukkerij enz. Zoo zegt in zakelijke termen de Algemeene Encyclopaedie. Die kleine vierduizend inwoners zijn trotsch op hun indus trie, ze zijn er trotsch op dat hun stadje zeer oud is en ze zijn ook zeer trotsch op zijn historische schoonheid. We weten het wel, wij Bommelaars zijn chauvinistisch, wij ken nen de groote aantrekkingskracht van dat groepje groote en kleine huizen rond de grijze kerk, besloten binnen haar wallen en we dragen de bewoners een warm hart toe. Wij zijn ons bewust van de bijzondere sfeer van deze kleine stad en in die stemming vooral schuilt haar historische schoonheid. Maar ook voor den vreemdeling kan die stemming voelbaar worden. Wanneer hij vaart op de breede, rustig voortglij dende wateren van de Waal, kan het tinkelen van spelende klokken op een marktdag hem lokken en de gedachte wekken om aan wal te stappen en binnen te gaan door de kleine poort tusschen de huizen. Zoo verging het zelfs den grooten componist Franz Liszt, toen hij voorbij Bommel voer en Leenhoff, de klokkenist, hem verleidde om voet aan wal te zetten en te onderzoeken, welke rustige en blijmoedige geest zich daar uitzong over de roode zonbeschenen daken. Ook in den laten avond, wanneer de zon ondergaat en de rose wolkjes zweven in een hoogen watergroenen hemel, kan de stad zijn illusies weven om den naderenden vreem deling. Te voet komt hij uit het zuiden, tusschen de weel derige weidenbloemen bloeien langs den slootkant van den smallen landweg, nog enkele late vogels zingen hun afscheid aan den dag en daar voor hem ligt de hooge boomenwal. Niets is van het stedeke te zien als de fijn gelede toren, met zijn gouden wijzerplaten aan den top, en enkele diep- 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 7