Fig. 10. Voormalige" bovengevel Steigerstraat] 15 Teek. Horsthuis 19e eeuw) de daaronder gelegen vensterbogen, welke samenkomen op kraagsteenen of£gebeeldhouwde kolonetten. In Bommel werd hierop een variant ge schapen, waarbij de overkra- ging zich bepaalt tot de eer ste verdieping en daarboven niet herhaald wordt. De bo- venafsluiting van deze gevels wordt daarbij door een trap gevormd, zóoals bij de meeste gevels van dit type. Een ge vel op de Markt vormt wel een zeer origineel voorbeeld van deze school (de top werd in 1661 gewijzigd) (ziefig. 11). In de tweede helft van de zestiende eeuw verkrijgt dit trapgevel-type een eenvou diger vorm, die vooral ook in de eerste helft der zeven tiende eeuw wordt toegepast en waarbij de vensternissen ondieper worden en de overkra- gende boogstellingen vervallen. Deze worden nu vervangen door geprofileerde korfboog-vormige lijsten boven de ramen, als begrenzing van de ontlastingsbogen, welke lijsten nu steeds eindigen op twee dragende gebeeldhouwde kopjes. Van deze eenvoudiger groep vinden we ook nog verschil lende voorbeelden in de Bosch-, Gasthuis-, Gamersche-, Oenselsche- en Kerkstraat en aan het Kerkplein (zie afb. 13, 14, 15 en fig. 12 en 19). Bij de meeste gevels loopt in de boogtrommels het metselwerk door, maar er zijn enkele voorbeelden van fraai mozaiekwerk, bestaande uit blokjes natuur- en baksteen. Verder verlevendigen zandsteenen banden en blokjes het metselwerk, dat onder de topgevels door geprofileerde horizontale lijsten wordt verdeeld. De gevel aan het Kerkplein, nu een pakhuis, waarvan fig. 15 een reconstructie geeft, behoort ook tot dit type; in de bovenste boogtrommel vertoont hij bovendien de eigen aardige klaverblad-vormige vulling met twee toten, het eenige voorbeeld in Bommel van dezen karakteristieken vorm van de Zuid-Hollandsche school, die b.v. in Dordrecht zoo veelvuldig voorkomt. Een gebouw, dat na den brand een belangrijke verandering 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 76