de hun bekronende beelden. Deze geheele weelderige gevel wijst op een sterken Zuidelijken invloed. De topgevels van het Westelijk deel (rechts) met hun in- en uitbuigende afdeklijsten, welke met rollen worden be ëindigd, vertoonen een stijl die, onder invloed van Hans Vredeman de Vries, wat later dan de bouworde van het Oostelijk deel, in deze streken werd ingevoerd. Van het oudste, Oostelijke gevelgedeelte zijn slechts twee caryatiden over, die nu het wapen van den voorgevel flan keeren. Maar met een stukje van het keldergewelf, dat wij in den tuin ontdekten ter plaatse van den Oostelij ksten hoek van het gebouw, toonen ze toch onomstootelijk aan, dat de geheele gevel van de teekening bestaan heeft, wat door sommigen betwijfeld is. Een toog in den kelder van het bestaande deel (de tweede topgevel van rechts), die eertijds toegang verleende tot den meest Westelijken kelder, wijst er bovendien op, dat ook dit deel gebouwd werd. Het is bekend, dat heer Johan in de jaren 1560 en 1561 in dit huis verbleef en er familie-bijeenkomsten organiseer de, waarbij het aantal gasten zoo groot was, dat hij een gedeelte in de herberg ,,De Moriaen" moest onderbrengen. Een gevelfragment, uit de zelfde jaren als het linker deel van dit huis, is nog in de Waterstraat overgebleven (zie afb. 11) en vertoont zelfs zooveel overeenkomst met dezen gevel, dat het niet geheel uitgesloten zou kunnen zijn, dat het van fragmenten van den afgebroken Hoff en anders zeker door denzelfden bouwmeester werd opgebouwd. Een nogal talrijke groep van gevels, die wat de boog- stelling boven de ramen betreft sterk verwant zijn aan den genoemden laat-gothischen gevel in de Boschstraat en wat de vulling van de boogtrommels betreft, doet denken aan het huis van Maarten van Rossum, moet uit de zelfde jaren, dat wil zeggen omstreeks 1540 dagteekenen. Er blijkt uit, dat toen in de Boschstraat, Gasthuistraat, Stei gerstraat en op de Markt gebouwd werd (zie afb. 12 en fig. 10). Wat hun stijl betreft moeten deze gerekend worden tot een geveltype, dat in grooten getale in Zuid-Holland voor komt en in de steden Delft en Dordrecht zijn oorsprong vond. Het karakteristieke van deze gevels is de uitkraging van de verdiepingen, herinnerend aan den houtbouw, op Hij stierf in 1568 in Bommel, 65 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 75