Om zekerder van het bezit van zijn stad te zijn richtte Philips er een „Blockhuys" op en koos hiervoor de meest kwetsbare plaats in de ommuring: de Gamersche poort. Verschillende huizen, die hier op een verbreed deel van den dijk, buiten de poort gebouwd waren, werden ervoor afgebroken, waarna dit terrein, door het aanleggen van een nieuw bolwerk „binnen de fortilieren ende vesten" van de stad gebracht werd. Zoo kwam ook het poortgebouw zelf binnen de wallen te liggen en hier tegenaan en er één geheel mee vormend werd toen de burcht gebouwd, die dus door de bestaande op haalbrug ook van buiten de stad toegankelijk was. Hoe de vrijheidslievende Bommelaars over deze „dwing- burcht" dachten laat zich gemakkelijk begrijpen en ook hoe groot hun opwinding en vreugde was toen de gehate bezetting af moest trekken. In 1511 zat Philips' veldheer Floris van Egmond met eenige vrienden in Gorinchem aan den maaltijd en zij bespraken de krijgskansen, die nu weer geheel ten gunste van Karei waren gekeerd. Juist waren ze aan het nagerecht toen de deur open werd geworpen en een bode binnenkwam, die uit riep: „ook Bommel is gevallen". Het scheen niet mogelijk, want de stad was goed versterkt en bewaakt, maar toch bleek het bericht juist. „Van Haeften (een van Kareis ge trouwen) die staetige landeryen en heerlykheeden in de Boemeier- en Thieler-weerden bezat, had een veer-schip met rijzen alzoo bevracht, dat'er een deel mannen in 't ruym laghen verborghen, de welke wanneer vroegh in den morgen stond aen de water-poort waren geland, is hy zelve wtge- treeden in een koopman vermomd zynde. Wanneer de poort- waerder bestond te vraeghen wat syne ladingh was, riep hy luyderkeels: Rysen! Het volk op deze looze (leus) wt het schip springende heeft den poortier dael geworpen, de sleutelen wt de vuyst gebrooken ende aldus onvoorsiens in de stad gedrongen". De burgers waren buiten zich zelf van vreugde en trokken dadelijk mee naar het slot, waar het grootste deel van de bezetting juist op roof uit was. De brug, die buiten de stad uitkwam, werd vernield en de nu ingesloten manschappen gaven zich over. Op den avond van Hemelvaartsdag, den 28en Mei, werden ze onder het gejuich van de poorters weggevoerd. Het slot werd daarop ingericht voor den vertegenwoordi ger van Hertog Kareiden Amptman Derickx van Haifftens, en degelijk versterkt. 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 59