voor, waarin de volgende figuren zijn gebeeldhouwd, van Oost naar West: Een man, met om den hals een dubbelen gevulden buidel en in de hand een pot, die wegvlucht voor een engel die hem aan de haren tracht vast te houden; een man die een snareninstrument tokkelt; Mozes met de tafelen der wet; een man met een draagbaar orgel, de dertien pijpen zijn juist die van de chromatische toonladder (zie fig. 7)een man die een viola bespeelt, een band draagt den naam-,, Joseph"; een man met een klokkenspel; Koning David met de harp, op den band staat „Rex"; volgens het opschrift Daniël in den leeuwenkuil, uitziende over een traliewerk. Voor het Van Rossums-koortje, waar nu het doopvont staat, ligt de fraaie grafzerk van ,,de erentfesten und vromen Wolter van Baexen Heer to Conincxvrij en Joffrau Peter van Echtelt syn Huysvrau sterf A° 1552". Alvorens afscheid te nemen van deze eeuw, waarin naast krijgsrumoer het geestelijk leven, met zijn liefdadigheid en kunstzin, zoo'n groote plaats inneemt, kan ik niet nalaten om van een bedrijf melding te maken, dat zoo nauw met dit streven verbonden is. We weten namelijk dat omstreeks het jaar 1490, zich in Bommel de in Driel geboren en in Leuven opgeleide boekdrukker Rudolf Loeffs gevestigd had, wat voor de Noordelijke Nederlanden een zeldzaam feit ge noemd kan worden. Gedrukte geschriften zijn echter uit zijn Bommelschen tijd niet van hem bekend. Fig. 7. Kraagsteen in het van Balverenskoortje van de St. Maartenskerk 4 49

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 57