verkrijgen, deze allen steun bij de steden vond. Vele jaren duurde de strijd, waarbij Arnouds aanhangers steun zochten bij Karei den Stoute met het gevolg dat deze in 1473 na Arnouds dood het bewind over het gewest zelf in handen nam. Hij trok met een groot leger het gewest binnen, nam Nijmegen in en hierna gaven ook de andere steden, waaronder Bommel, zich in 1473 over aan het Bourgondische gezag. Na zijn dood echter stond de nationalistische groep, waarvan Nijmegen de leiding had en waartoe ook Bommel behoorde, dadelijk gereed het gewest aan den overheer- scher te ontrukken ten bate van Adolfs jongen zoon Karei van Egmond. Zoolang de zoon van Karei den Stoute, Maxi- miliaan, in een oorlog met Frankrijk was gewikkeld, bestre den Bourgondiërs en Geldersch-nationalen elkaar tot groot nadeel van land en steden„overmits het kryghsvolk over en weder het stroopen niet en konde afwennen". Maar zoodra kreeg Maximiliaan de handen niet vrij of onder den dwang van de invallende legers moest de eene stad na de andere het hoofd opnieuw onder het vreemde juk buigen. Bommel komt hierbij de eer toe een aanval van de legers, die uit Brabant oprukten, te hebben weerstaan in 1481 en de „Burgoensse, met bloedige hoofden en beschaemde kaeken van haere vesten te keeren", een heldhaftig feit dat op een steen in de Bosschepoort als volgt werd vastgelegd: IgnaCII VIr LVCe sCIes boMeL eXpVLIt hostes waarvan de hoofdletters opgeteld het jaartal geven. Toch moest ook deze stad ten laatste toegeven, toen het gewest Maximiliaan als vorst erkende. Het resultaat was een periode van groote duurte, zoodat men in 1483 in Bommel voor „een malder weytz vijf rynse guldens" geven moest, in 1485 voor „een malder souts" eerst „seven-en-twintig stuyvers" en later zelfs „twe rynse guldens" en in 1491 „omtrent St. Marten" voor „een malder weytz negen en een halve gulden", zooals de kroniek met ontsteltenis ver meldt. Het bleef een groote grief voor de Gelderschen, hun vrij heid kwijt te zijn. Konden ze vroeger tegen hun hertog groote woorden gebruiken, nu hadden ze te zwijgen en het zal dan ook om vele redenen een groote vreugde geweest Bij het lichten van St. Ignatiusdag heeft de weerbare man schap de vijanden van Bommel verjaagd. 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 45