VOORWOORD Bij het samenstellen van dit boekje, stond ik voor de moeilijkheid, dat van de stad Salt-Bommel, afgezien van het geschiedkundig overzicht in het werk over de Bommeler- waard, nog geen volledige geschiedenis is verschenen. Met het oog hierop meende ik dan ook goed te doen, het ontstaan van de belangrijkste gebouwen in samenhang te beschouwen met de geschiedkundige gebeurtenissen, die in de zelfde periode plaats grepen. Daar de beschrijving zooveel mogelijk in chronologische volgorde geschiedde en hierdoor de bouwperioden of de wordingsgeschiedenis van een gebouw of een stichting door de behandelde stof verspreid kwamen te liggen, heb ik bij den verklarenden tekst van den plattegrond de bladzijden aangegeven, waarop het ontstaan van het betreffende bouw werk kan worden gevonden, benevens de afbeeldingen hier van. De plattegrond zelf werd opgenomen ten behoeve van die lezers, die niet volkomen met de straatnamen en de plaat selijke situatie op de hoogte zijn. Op deze wijze heb ik het boekje tevens dienstbaar trachten te maken aan den be- zoekenden vreemdeling. Voor de geraadpleegde litteratuur meen ik te mogen volstaan met te verwijzen naar de zeer volledige opgave van boekwerken en artikelen, op de stad betrekking hebbende, in de Bibliographie uitgegeven door de Vereeniging Gelre en verzorgd door S. Gouda Quint, loopende tot het jaar 1940. Vooral de in het tijdschrift van deze vereeniging ver schenen artikelen zijn voor de geschiedenis van Bommel zeer interessant. Ook heb ik een dankbaar gebruik gemaakt van de gegevens opgenomen in het Oudheidkundig Jaarboek en natuurlijk van de belangrijkste uitgave op dit gebied: Deel III, eerste stuk, eerste aflevering „De Bommelerwaard" van de Uitgave der Rijkscommissie voor de Monumenten zorg, bewerkt door F. A. J. Vermeulen in 1932. Vele gegevens ontleende ik ook aan de uitvoerige al- phabethische aanteekeningen van wijlen mijn vader H. 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 3