er door zijn rechtschapen optreden vrienden te maken, twisten te stillen en de zoo hoog noodige rust te doen weer- keeren. Wanneer we deze tijden van inwendige verscheurdheid in het hertogdom aan ons oog voorbij laten gaan, moeten we ons niet al te zeer verwonderen dat de bouw van de St. Maar tenskerk tot stilstand kwam en de kerkfabriek niet meer de noodige gelden tot haar beschikking had. De schadeloos stelling die het kapittel verkreeg kan mogelijk voor een deel de kerkfabriek ten goede zijn gekomen, in hoofdzaak moesten de gelden, evenals elders, verkregen worden uit aflaten. Meestal werd door den bisschop, den kardinaal of zelfs door den Paus bepaald, dat ieder die voor den bouw schenkingen deed, daarvoor een zeker aantal dagen aflaat verkreeg. Nu zagen we dat de bisschop van Utrecht, onder wien de kerk ressorteerde, zich meer speciaal bemoeide met zijn zwaaiende vaandels, en vooral toen in Gelre zijn vriend de Graaf van Blois het onderspit moest delven, zal zijn be langstelling voor de kerk van Bommel wel niet heel groot geweest zijn. Hierbij komt nog dat in 1368 „daags voor St. Agapithus*) de St. Martenskerk is afgebrand" en hoewel hierna waar schijnlijk de geleden schade voor een deel hersteld is, zal ook deze droevige gebeurtenis het eindigen van den bouw wel mede veroorzaakt hebben. Al hadden de middelen van de stad zeer geleden, toch bezat ze in alle opzichten de mogelijkheden tot herstel. We mogen aannemen dat in het midden van de veertiende eeuw het aantal inwoners ongeveer 2000 zal hebben be dragen, wat becijferd kan worden uit een belastingcohier van 1369 en hierdoor had het in deze jaren het nabij gelegen Tiel, dat als handelsstad aanmerkelijk ouder en belangrijker was geweest, overvleugeld. Handel en nijverheid waren dan ook zeker niet achter uitgegaan. Wollen stoffen waren een belangrijk handelsartikel ge worden, bekendheid had vooral het Bommelsche-Kyrseye of Karsei verkregen, een grove wollen stof, die in het sta- tuutboek van Osnabrück en het accynsboek van Düsseldorff genoemd wordt. Ook werd deze stof hier bewerkt, want in de marktorde van Kampen vinden we al in 1375 de want- 18 Augustus. 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 27