onder meer wijst het groote aantal veelhoekszijden: zeven van een twaalfhoek, waarmee de afsluiting is gevormd, in deze richting. Dat we in 1308 op de lijst van den tol te Lobith het voor Bommel groote aantal van dertien schepen vinden, hoofdzakelijk geladen met cement, denkelijk uit het Brohldal bij Andernach afkomstig, zou wel eens samen kunnen hangen met dezen kerkbouw, daar verder het aantal steenen ge bouwen in de stad toen nog uiterst gering was. Het ontwerp voor de kerk, waaraan gedurende de veer tiende eeuw werd gewerkt, verschilt wel heel veel van wat we nu nog zien. Het lag in de bedoeling een kruiskerk op te richten met een enkelvoudig koor zonder omgang en met een transsept, dat aan de noord- en zuidzijde uit twee traveeën zou bestaan. Het hoofd- zoowel als het dwarsschip moest hierbij dezelfde hoogte krijgen als het koor en de zijbeuken waren, overeenkomstig het normale gothische stelsel van dien tijd, met zuiver vierkante traveeën ont worpen. Het tegenwoordige koor en ook de zoogenaamde Varkenstoren (de traptoren. aan de Noordzijde daarvan ge bouwd) zijn er de overblijfselen van (afb. 2). Zoowel de traceering van de blindramen, met de zeer systematische spherische drie- en vierhoeken, naar welker voorbeeld nu ook de open ramen zijn hersteld, alsook de vorm van de profielen, de schalken en het beeldhouwwerk van de kapiteelen zijn wel zeer typeerend voor de bouworde van deze eeuw. Naar alle waarschijnlijkheid moeten de ramen en de kruisgewelven met de merkwaardige sluit- steenen in de tweede helft van de veertiende eeuw gedateerd worden (zie afb. 3). Het uitwendige vertoont het sterk vereenvoudigde karak ter van den baksteenbouw uit deze lage landen, met zijn zware muren en smalle ramen, nagenoeg zonder versiering en zonder gebruik van natuursteen, en met zijn simpele vorm geving, waardoor het bouwwerk de klare belichaming der ruimte vormt, die de bouwmeesters van deze streken zich als ideaal stelden, tegenover den weelderigen bouw van Zuidelijker gewesten. Nog voor dat de eeuw ten einde liep kwam echter de bouw tot een ontijdig einde, nadat het koor geheel en het Noorder- dwarspand waarschijnlijk vrijwel voltooid was. Daar alle gegevens over den bouw verloren gingen, althans tot nu toe niet gevonden zijn, is het niet mogelijk om vast te stellen wanneer dit is geschied. Wel zullen we nog zien, dat er 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 24