Archiefkast, die nog in eere wordt gehouden, draagt het jaartal 1663 en zal van het Borger-weeshuys" afkomstig zijn. Op de plaats waar reeds het gecombineerde Oude Mannen- en Vrouwenhuis was gevestigd, werd blijkens het jaartal boven den ingang in 1778 het nog bestaande gebouw opge richt. Bezien we dezen gevel en vergelijken we hem met dien van de reeds beschreven bouwwerken uit deze jaren, dan mogen we veilig aannemen, dat we ook hier met het oeuvre van den gemeensman C. van Leeuwen te maken hebben (zie afb. 24). De Roomsche kerk werd gebouwd in het jaar 1781 op een terrein dat Prof. Doctor Theodorus Otto aan de Olie straat bezat. Na het vertrek van de Franschen waren de Roomschen minder hevig verontrust dan voor 1672, maar toch verliep er nog geruime tijd voor hun een vaste bidplaats werd toegestaan. De invloed van de 18e eeuw, met zijn meer gematigde houding tegenover andersdenkenden, maakte het echter mogelijk, dat zij in 1707 een huis dn de Kerk straat, tegenover de Koningstraat, tot dit doel konden huren, dat later hun eigendom werd. De in 1781 gebouwde kerk lag ook nog niet zichtbaar aan de straat, maar was geheel verborgen achter de pastoors woning. Dit veranderde eerst in 1838, toen de woning door een nieuwe werd vervangen en de kerk tot aan de Oliestraat werd verlengd. Nog rest ons melding te maken van een groep gemeentelijke monumenten, welke zoo typisch waren voor het straatbeeld van Bommel: de hardsteenen pompen. Helaas zijn verschil lende verwijderd met het oog op al of niet vermeende verkeerseischen, terwijl het gemeentebestuur tot nu toe, merkwaardig genoeg, verzuimde om ze op stille hoekjes van de stad, zoo bijvoorbeeld op het Kerkplein, te herplaatsen, om ze op deze wijze voor de stad te behouden. Voordat deze pompen in de 17e en 18e eeuw geplaatst werden, bestond de gemeentelijke watervoorziening uit „bornputten" zooals we deze in 1566 genoemd vonden. Ook op de kaart van Blaeu, dus in 1640, zien we de meeste hiervan nog intact. We vinden op deze kaart den „Gastisput", waar later de Vischmarkt met haar pomp zou worden ge bouwd; den put tegenover „de Ridder St. Joris" in de Oenselschestraatden „St. Tonis put" bij de „huysonge St. Jacob"; den „Dorpenput" in de Gamersche straat; 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 136