regeering, meest patriottisch gezind, wilden maar „liever den weg van vriendelijkheid in slaan en daartoe de Franschen tegen gaan en de beste bedingen voor de stad maken." Poorten en bruggen werden nu geblokkeerd met uit elkaar geslagen boerenwagens, en enkele brugbogen weggebroken. Verschillende batterijen werden op de wallen gesteld en met tal van schepen werden versterkingstroepen aangevoerd. Ondertusschen was echter Den Bosch na een zware be schieting, die van den toren goed te zien was en veel nieuws gierigen naar den „Panovenschen dijk" lokte, gevallen en kort daarna, op den 27en December 1794, begon de aftocht van de troepen van de Republiek en „de Fransen hakten de poorten open of kwamen over de binnegragt door de huizen in de stad" en vervolgden de retireerende Hollanders al schietende door de straten. Daarop volgde nog een angstige dag van beschieting van den overkant voor de bezette stad. „Carteschkogels" floten over de daken „houwitsers" ontploften in de straten en de tuinen en veel burgers vluchtten in hun kelders, terwijl de magistraat beval om emmers water op de zolders te plaatsen met het oog op brand. Een kogel van deze beschieting trof het huis Lange-Steigerstraat no. 24 en is hier nog steeds in den bovengevel te zien Op 14 Januari 1795 werd het feest der bevrijding gevierd. Patriotten en „hoezaren" hadden een groep bekende prins- gezinden gedwongen uit Gameren een Meiboom aan te sleepen en deze werd nu feestelijk geplant, de klokken luidden, de beiaard speelde, tamboers trokken door de stad, burgers en jonge meisjes dansten er rond en de vrijheidsvlag werd geheschen op het huis van den prinsgezinden oud-burge meester, kortom het was een schoone dag, die laat in den nacht op het stadhuis besloten werd. In April van dit jaar werd het Tractaat van alliantie vast gesteld en de predikant van Bommel kon zijn bekommering over de opdracht tot het houden van een danksermoen wat verlichten door te bedenken: „er is veel stof voor ons in Bommel om te danken; de bloedstorting houdt op en wij zijn geen overheerscht land geworden." Helaas is het later toch nog hiertoe gekomen. Oenselsche dijk. Misschien ook is deze kogel afkomstig van de beschieting in den nacht van 13 op 14 December 1813 door von Bülow, bij den aftocht van de Fransche troepen. 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 128