DE ZEVENTIENDE EEUW De „Groote eeuw" voor Bommel was voorbij, toen de „Gouden eeuw" voor Holland aanbrak. De eerste tientallen jaren werden echter nog geheel beheerscht door den oorlog, omdat de stad, ook na het mislukte beleg, voortdurend be dreigd bleef. Zoo schreef in 1605 prins Maurits nog in een brief, die in het archief berust, dat de Spanjaarden weer een aanslag op Bommel in den zin hadden, maar deze is niet uitgevoerd. De stad was en bleef voorloopig nog steeds het meest vooruitgeschoven bolwerk tegenover den vijand en beheerschte den overgang over de groote rivieren. De Prins haastte zich den onderbroken aanleg van de ves tingwerken volgens de indertijd gemaakte plannen te vol tooien. Bij het einde van den wapenstilstand in 1621 was dan ook het geheele stelsel van zeven bastions uitgevoerd, met hun toen moderne rechte flanken en verbonden door de rechte courtines, zooals deze op de kaart in den stedenatlas van Blaeu uit 1640 afgebeeld zijn (zie afb. 21 ben.). Deze bolwerken droegen allen namen, van Oost naar Wesl volgden elkaar op: het Oranjebolwerk; het Hollack- of Hohenlohe bolwerk; het Hooge cingel bolwerk; het Ravelijn bolwerk; het Leege cingel bolwerk; het Beere bolwerk; en het bolwerk de Kat of het Molenbolwerk. Zoowel boven als beneden de stad was het grachtwater van de rivier afge sloten door steenen beeren. Boven lag deze vlak bij den Steenen molen, die omstreeks 1591 door Mattheus Trip ge bouwd was op „het bovenste ofte plein van den Stadstoorn genaempt Grimmart", waarbij hij „een werck buyten den voirseiden toorn transgewys vuyt brengen sall, om die wacht ende voorsieninghe van den vesten aen dier syde dairmede bequamelick te begaen", welken omloop we duidelijk afge beeld vinden op genoemde kaart. Beneden de stad sloot de beer aan bij het bolwerk, dat er zijn naam aan ontleende. De bovenste beer was door een dijk, den „Lodderdijk", nu Stadsdijk genoemd, met den Oenselschen dijk verbonden. Door deze belangrijke wijzigingen was ook de haven 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 105