54 ponds kogels werd geschoten en men zelfs bang was, dat er het zwaarste belegeringsgeschut van 60 pond zou worden opgesteld. Een ander verschil met de blokkade vormden de grootscheepsche uitvallen die met ruiterij en voetvolk op de vijandelijke loopgraven werden gedaan, meestal echter met weinig succes. Alleen op den 22en Mei gelukte het, de vijandelijke trencheën „voor den dageraad te bespringen en in te nemen". Uit een dagboek, dat ook van dit beleg bestaat, willen wij enkele voorbeelden aanhalen van de beschieting, die meestal de kappen van de huizen trof en hout en steenen deed rond- stuiven dat „men dair nauwelycx conde duyren". We lezen dan bijvoorbeeld dit merkwaardige voorval: „daernae quam een yser van 36 pond door een huis vliegen daer ses menschen saten te ontbijten en vloogh door de muere dwers door de schoorsteen, werpende 't vleesch daer uyt, maer quetste niemant, kreegh zyn ruste in een schapraye ende worden die aen de tafel saten, op haer cost ende kleederen seer bestoven van 't stof van den muer ende steenen. Een weynigh tydts daer naer comt noch een yser vlieghen in de Gasthuys-straet, wegh nemende een jongen syn been, ghe- raecte voort in de muyr van 't huys daer den Spieghel uyt hangt (z.v.) hem daer in stekende als oft hy daer in waer ghemetst. Daer quam te ses uyren noch een kloot op de hoeck van de Marct tegen de scherpte van 't huys ende vloogh al de Marct over sonder yemant te quetsen". Ook het kerkgebouw werd weer getroffen: „Te ses uyren smorghens schoot den vyant door de groote Kerck, welck yser noch vloogh door vier huysen en bleven daer nae continueren in 't schieten twee uyren lang ende schooten kappen van de huysen, dan meest over de nieustraet." Een kogel beschadigde de schildering van de drie Koningen en werd hier in den kerkmuur in gemetseld (zie afb. 5). Ook het vuur uit de stad was niet gering: „onse canoniers schoten heden morghen uyter stadt van 't Rondeel, van thien uyren tot nae elven juyst 240 schoten in 's vyants legher, dat de stucken in de lucht vloghen ende den vyandt schoot in dien tydt maer drie schoten". Het huis van Maarten van Rossem werd eenige malen getroffen en wel juist toen daar een belangrijke bespreking plaats had tus- schen een deel der leden van de Staten-Generaal en de meesten van den Raad van State over de vraag of aanvallend of verdedigend moest worden opgetreden. 86

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 102