als wij het nergens beter en vollediger aantreffen. Het zijn deze uiterst betrouwbare tot in kleine bijzonder heden verzorgde stukken met het IJ op den voorgrond, met het stadsfront en het Damrak, met de vele schepen langs de twee rijen palen en verder gestoffeerd met zeilende en ten anker liggende zeeschepen, waartus- schen veel binnenvaarders zich bewegen. Op de kaart van Bast zijn alleen de grootste der eenmastige schepen zonder zwaarden, terwijl alle andere die wel hebben; deze grootste zijn kustvaarders en volkomen gelijk aan de Enkhuizer boeiers op de zeekaart van Wagenaer van eenige jaren vroeger. Daarentegen is op de kaart van Cornelis Antoniszoon niet één schip met zwaarden te vinden, ook niet bij de kleine op den Amstel en in de grachten. Dit is geen verwaarloozing; de lijnen die de beplanking aangeven, zijn zonder uitzondering duide lijk, terwijl onderdeelen, veel onbeduidender dan zwaar den, nauwkeurig op hun juiste plaats zijn. Men raad plege echter niet het door denzelfden meester gemaakte zes jaren oudere schilderij (in het Waagmuseum) waar deze houtsnedekaart naar gemaakt is, daar het, wat de zwaarden betreft, door de restauratie van ruim tien jaar geleden misleidend is geworden. Bij die gelegen heid werd de overschildering verwijderd en de schade hersteld die het stuk bij den stadhuisbrand van 1652 had opgeloopen. De restaurateur verdient allen lof voor zijn werk, doch toen hij het IJ moest bijwerken, welk deel juist het meest geleden had, heeft hij gemeend dat de binnenschepen, evenals in lateren tijd, zwaarden moesten hebben. Daar op het schilderij veel minder schepen voorkomen dan op de kaart, zijn het maar en kele, zoodat de fout gemakkelijk te herstellen is, doch als dit geschiedt, dan blijft zij bestaan in de reproduc tie die eenige jaren geleden werd uitgegeven. Zoolang als de zwaarden bestaan, komen zij in twee vormen voor. Bij den eenen zijn zij lang en smal met een gelijke breedte over de geheele lengte, en bij den 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 77