afbeelding uit het begin der 15e eeuw, behoorende tot de verzameling miniaturen, bekend onder den naam van „Heures de Turin" (les trés belles heures de Jean de France, duc de Berry). Het is een baai of rivier mond waarin een open scheepje met spriettuig zeilt, dat benevens andere opvarenden den H. Julianus en de H. Martha aan boord heeft; de afbeelding behoort namelijk bij een gebed, gericht tot deze twee heiligen, voor het behoud van zeevarenden. Het origineel ging verloren bij den brand der Nationale Bibliotheek te Turijn, doch er bestaan reproducties van. Hoe lang het tuig toen bestond, is niet na te gaan, zoodat men slechts kan gissen of het kleine scheepstype in de 13e- en 14e- eeuwsche zegels, gelijk het Stavorensche en het Har- derwijksche, het reeds gevoerd heeft, of dat dit evenals de groote schepen met een razeil getuigd was. Het lang- scheepsche grootzeil kan op verschillende wijze zijn ontstaaneene daarvan is, dat men het b.v. bij de kruis tochten heeft afgekeken van het Latijnsche zeil, dat er niet zoo ver van af staat. Ook kan het ontstaan zijn door vervorming van het razeil, zooals bij het modeltuig onzer marinesloepen, dat een in tweeën gedeeld lang- scheepsch razeil is, waarvan het kleinste stuk voor den mast staat en het grootste er achter. Een Hamburger kroniek vermeldt als iets bijzonders, dat in 1525 een boeier voor het eerst met een sprietzeil naar Engeland voer, hetgeen weldra navolging vond op andere trajecten. Ook volgens de kaart van Lucas Wa genaar van 1583 voerden Enkhuizer boeiers het spriet zeil en razeil tezelfdertijd. Het sprietzeil heette oudtijds smakzeil, blijkbaar omdat de smak het voerdedaarom noemde men dusdanig getuigde binnenschepen vaak smakzeilen ter onderscheiding van de vierkant getuigde zeeschepen, hetgeen wij in een vorig hoofdstuk reeds opmerkten. De inrichting van het spriettuig was als volgt: de spriet hing in het midden aan een takel die naar den hommer 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 71