met jufferblokken op de rust bevestigd (een balkje tegen den buitenkant van het boord, dat tevens den kop van het zwaard voor averij vrijwaarde). Jufferblokken waren afgeplat rond met drie gaten zonder schijf; de bovenste waren in het want gebonden, de onderste met een ijzeren haak beslagen en in een oog op de rust bevestigd. Het vastzetten geschiedde door een talreep die door de gaten der blokken was geschoren; zoo was het bij alle schepen, ook bij zeeschepen. In lateren tijd gebruikte men in plaats van jufferblokken ijzeren oogenhet bovenste, dat in het want gebonden was, had langs den buitenkant een groef en was dus een zgn. kous. Afb. 2 maakt dit duidelijk. Vroeger hadden niet alle binnenschepen een strijken den mast, doch tegenwoordig zijn zij alle daarvan voor zien. Wel zijn bij vele waterwegen alle bruggen be weegbaar, doch bij andere maken vaste bruggen, al is soms hun doorvaarthoogte aanzienlijk, dit noodzakelijk. Bij groote schepen geschiedt het opzetten en strijken reeds geruimen tijd met behulp van een stel bokkebee- nen die als hefboom dienst doen; boven zitten zij aan elkaar vast en onderaan zijn zij op het boord ter hoogte van den mast bevestigd. Een oudere manier was mid dels een paal die op den voet van den mast werd gezet; het touw dat naar voren leidde, werd met het ankerspil op- of afgewonden. Op afb. 2 ziet men de bokkebeenen op het dek liggen. Bij groote schepen vormen zij een permanent onderdeel van het tuig, daar het stag er aan bevestigd is inplaats van aan den steven, zooals bij andere schepen. Dit maakt het mogelijk, dat men bij het passeeren van hooge bruggen den mast met staande zeilen zooveel als noodig is kan laten zakken. Het eeni- ge, dat de schipper behoeft te doen, is het vieren en het weer stijf zetten van den takel die de bokkebeenen met een op het dek staande lier verbindt. De inrichting is op fig. 10 en 14 waar te nemen; daar de boegspriet niet bij de manoeuvre begrepen is, moet zijn zeil afzon- 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 67