bruikt, maakt men hieruit de gevolgtrekking, dat zij het grootste en belangrijkste vaartuig was. Afbeeldingen van koggen en soortgelijke schepen uit eenige eeuwen later bezitten wij in de stadszegels van vele havenplaatsen. Het oudst bekende, van Lübeck, is van 1230, hetgeen wil zeggen dat het document van dat jaar dateert, zoodat het zegel reeds bestond. Men treft deze aan bij de belangrijke havenplaatsen aan het En- gelsche Kanaal, aan de Noordzee en aan de Zuidkust der Oostzee tot Elbing, met inbegrip van de voornaam ste steden aan de Zuiderzee; ook het zegel van het aan de golf van Biskaje gelegen La Rochelle is van dit soort. Het Nederlandsch Historisch Scheepvaartmuseum te Amsterdam bezit de volledige zegelcollectie in gips afdrukken. Dat in de zegels een schip is afgebeeld, is om de hoofdnering te doen uitkomen, zoodat een haven plaats het niet duidelijker kon doen dan door dit spre kend beeld. Tevens ligt er in uitgedrukt of zeevaart, dan wel kust- of waddevaart de voornaamste bron van welvaart was, hetgeen men in het scheepstype karakte riseerde. De zegels vertoonen daardoor schepen in twee typen. Het meest voorkomende is een zeeschip met ge lijkvormige gebogen stevens en den mast, getuigd met een razeil, in het midden; schepen met meer dan een mast bestonden nog niet. De beplanking is bij alle overnaadsch en het roer bestaat uit een tegen het boord bevestigden stuurriem op eenigen afstand van den ste ven. Een schip van dit soort staat in het zegel van Amsterdam van omstreeks 1300, doch aangezien het zeer primitief is weergegeven, geven wij een afbeelding als algemeen type (fig. 1). Verscheidene dezer schepen hebben over het voor- en achterschip een overhangend getimmerte met gekanteelde randen om in den strijd de bemanning op te plaatsen; bovendien is er een mast korf van waaruit men den vijand uit de hoogte be stookte. Deze opbouwsels zijn de kasteelen; in den aan vang waren zij primitief, doch later vormden zij één 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 31