zaamheid geworden; het zijn motorbooten en nog eens motorbooten. Het is niet alleen de motor op het water, maar ook die op het land, welken wij in onze beschou wing gaan opnemen. Autobussen en motorvrachtwagens begonnen aan de binnenvaart en aan de spoorwegen een hevige concurrentie aan te doen. De eene stoomtram- dienst na den anderen moest het opgevenvan den met zooveel zorg aangelegden Haarlemmermeerspoorweg werden de voornaamste lijnen opgeheven. Overal na men bij de spoorwegen het personenverkeer en het ver voer van stukgoederen zienderoogen af sedert het land overstroomd werd met autobussen en het toegelaten werd dat vrachtwagens grooter dan spoorwegwagons het land doorkruisen tot in het hart der groote steden. Een groot deel van den Nieuwe Zij ds Voorburgwal te Amsterdam, nog wel een toegangs- en hoofdverkeers weg, is bezet met deze voertuigen, tot op de trottoirs, en gedegradeerd tot een expeditieterrein. Vergelijkt men dit met het vroegere vertier der binnenvaart, dan beteekent het een volkomen ommekeer. Zijn het hier de vrachtwagens en hun afhaaldiensten die de goederen van huis tot huis vervoeren, op andere plaatsen station- neeren autobussen die in alle richtingen rijden. Tegen een dusdanig apparaat konden vele bedrijven der bin nenvaart het niet volhouden. Het reizen met een stoom- of motorboot werd even ouderwetsch als indertijd met de trekschuit; een groot aantal geregelde diensten werd opgeheven. Het deel der binnenvaart dat het zwaarst getroffen werd, betrof meer de stoom- en motorbooten dan de zeilschepen; de tijd waarin eenige kleine soorten, als marktschuiten en dergelijke, uit hun bedrijf waren verdrongen, was reeds achter den rug. De groote zeil schepen vervoeren geen stukgoederen, maar ladingen van een soort, zoodat zij hiervoor nog steeds een doel matig vervoermiddel zijn. De voornaamste typen zijn de tjalk, de klipper en de aak; het zijn forsche schepen, goed uitgerust en met zorg onderhouden. Wat er van 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 25