geruimd. Het gebruik van afgedankte schepen voor zulke doeleinden was heel oud; deze of gene herinnert zich wellicht de appelmarkt aan de Oostzijde van het Singel tusschen Raamsteeg en Heisteeg. De schepen vulden dit heele stuk, zij lagen met hun kop tegen den wal, zoodat zij meer dan de helft van de breedte der gracht in beslag namen. Van de kleinere typen, voor zoover die niet reeds waren uitgestorven, bestaan er nog, doch meestal onaanzien lijk in hun voorkomen met inbegrip van het tuig. In grootere verscheidenheid kwamen zij voor tot kort na den wereldoorlog 1914-1918. Een zeker aantal, het sloopen niet meer waard, verviel op afgelegen plaatsen van een of ander stil water tot volkomen wrakken; andere deden dienst als woonschepen in verband met den toen heerschenden woningnood. Vooral te Amster dam waren er vele; op door het Gemeentebestuur aan gewezen plaatsen lagen zij in lange rijen, de meeste wanstaltig vertimmerd en onooglijk uitziende met een ongelooflijken rommel aan boord. Van alles trof men er bij aan, zoowel zeer oude typen als afgedankte sloe pen en motorbootjes. Het was wel het diepste punt van verval waartoe een schip kan afdalen. Het einde van de in de stad verspreid liggende in verval geraakte grootere exemplaren was, dat zij van Gemeentewege werden opgeruimd. Voor dit doel werden zij naar een afgelegen hoek van het IJ gesleept, aan den voet van den dijk, ongeveer tegenover het graansilo. Op en tegen elkaar geworpen, zonken zij weg in de modder; men noemde deze plaats het schepenkerkhof. Misschien diept men over duizend jaren een stuk kiel of spant er van op, dat als een belangrijke oudheidkundige vondst een plaats in een museum krijgt gelijk wij dat deden met opgegraven fragmenten van kano's uit voorhistori- schen tijd, gemaakt uit een uitgeholden boomstam. Nu komen wij aan het laatste deel onzer indeeling. Een zeil en een rookpluim zijn langzamerhand een zeld- 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 24