daar zij hiervoor practischer en economischer in het gebruik waren dan wanneer men zich van kleine stoom- booten had moeten bedienen. Afbreuk aan de zeilvaart deden de sleepschepen die, evenals thans, meestal in combinatie door een sleepboot getrokken werden. Zij vervoerden waren van één soort in groote hoeveelheid, als erts en kolen, zij bevoeren de lange trajecten, hoofd zakelijk de grootè rivieren en haar toegangswegen; als het voornaamste vervoermiddel van den doorvoerhan del ontwikkelden zij zich tot gevaarten van geweldige afmeting. Wel bevaart thans een menigte tjalken en aanverwante typen onze rivieren, doch op de lange tra jecten zijn de groote sleepen heer en meester. Waarschijnlijk zou in de verdeeling van zeil- en stoom- vermogen, zooals die in het begin der eeuw was, niet veel verandering zijn gekomen wanner niet de motor verschenen was. Ongeveer gelijktijdig met de eerste automobielen zag men reeds hier en daar een motor bootje, meer als een aardigheid dan iets waaraan veel aandacht werd geschonken. Het duurde niet lang of men zou er meer van hooren. Weldra, in den aanvang van deze eeuw, werd de petroleummotor bij de binnenvaart ingevoerd en wel het eerst bij ijzeren dekschuiten, waar van toen reeds een aantal bestond. Zij waren grooter dan de tot dusverre gebruikte houten; te Amsterdam zijn dekschuiten het vervoermiddel tusschen de zee schepen en de pakhuizen in de stad. Daar zij geboomd werden en, wanneer zwaar beladen, zeer langzaam voe ren, voorzag de motor in een veel snellere en meer gemakkelijke wijze van voortbeweging; bovendien maakten zij zich onafhankelijk van de hulp van een sleepboot. Ook bij jaagschuiten vond de motor spoedig ingang, daar hij gemakkelijk kon worden ingebouwd; nieuwe exemplaren werden eenigszins gewijzigd van ijzer gebouwd en komen nog veel voor. De volgende stap was het bouwen van vrachtschepen van stoom boottype, doch met een motor in plaats van een stoom- 17 Binnenschepen 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 22