Van de groote schepen waren dit de lange Rijn-aken en de groote Overijselsche pramen, van de kleine waren het die van gewestelijke of plaatselijke bouwwijze, waarvan de karakteristieke bijzonderheden niet belang rijk genoeg waren om het type in stand te houden. Naast schepen met navolging van het oude model legde men zich toe op nieuwe ontwerpen, die zich kenmerkten door een grootere lengte, strakkere lijnen en een wijzi ging van het voor- en achterschip. De boeg, bij tjalken steeds vol en rond met een buitenwaarts gebogen ste ven, werd scherp gemaakt, hol in plaats van bol en met den steven binnenwaarts gebogen, terwijl het achter schip overhangend werd, evenals bij een stoomboot. Het was de klippervorm die bij de groote vaart reeds veel eerder was ingevoerd, uit welken tijd wij de be roemde snelzeilende theeklippers kennen die onderling wedstrijden hielden om in den kortst mogelijken tijd de thee van China naar Londen te brengen. Intusschen was ook het tuig gemoderniseerd. Lieren vervingen het dwars over het voorschip liggende ankerspil en maak ten het hijschen der zeilen gemakkelijker. Het touwwerk werd door staaldraad vervangen, niet alleen bij het staande want, maar ook volkomen of voor het grootste gedeelte bij het loopende; voor de houten blokken kwa men ijzeren in de plaats. In statistieken uit het begin dezer eeuw is vermoedelijk de verhouding na te gaan tusschen de gezamenlijke ton- nenmaat der vrachtbooten en die der voornaamste zeil schepen. De toestand had zich gestabiliseerd daar zij elk hun terrein hadden afgebakend. Naar den maatstaf der binnenvaart waren de stoombooten van groote en mid delbare afmeting. Zij voeren in vasten lijndienst, terwijl de zeilschepen overal heen voeren waar zij vracht kon den krijgen; men denke aan het vervoer van beetwor telen gedurende de suikercampagne. Ook handhaafden zich de kleine zeiltypen, als marktschuiten, voorts sche pen die zand, grind en bouwmaterialen vervoerden, 16 I

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 19