te bezichtigen en met liaar een tochtje op de Maas maakte. Volgens een verslaggever kon de machine van deze raderboot „met twaalf paarden worden gelijk ge steld"; voorop stond een mastje en ook aan den „mat- cheminée of groote mast" kon bij voor den wind een zeil worden aangeslagen. De man geneerde zich waar schijnlijk om bij een schip van een schoorsteen te spre ken. De eigenaar had gehoopt hier steun te vinden voor het openen van eenige binnenlandsche stoomvaartlijnen, doch na een verblijf van eenige maanden keerde hij onverrichter zake terug. Ook te Amsterdam heeft de boot gedemonstreerd en wel op denzelfden dag, 24 Sep tember, van een zeilpartij op het IJ. De Koninklijke fa milie, die juist in de stad was, was daarbij tegenwoordig; het gezelschap bestond uit den Koning en de Koningin, den juist gehuwden Kroonprins Willem, Prins Hendrik en de beide Prinsessen-Douairière ('s Koning moeder en zijn zuster, de weduwe van den Erfprins van Bruns- wijk-Wolfenbuttel)Het was volkomen windstil, zoodat het Koninklijk jacht door twee sloepen naar de plaats van het waterfeest geboegseerd moest worden, waar ook de demonstratie zou plaats hebben. Voor het jacht was het meer een vernedering dan een vreugde; had het maar flink gewaaid, maar nu moest het tenslotte ge- doogen zich door de stoomboot te laten sleepen. Mis schien heeft de Koning zich bij deze gelegenheid toe- gewenscht ook zoo iets te bezittenhij moest nog eenige jaren wachten, in 1827 kreeg hij het raderstoomjacht „De Leeuw". Gevoeglijk kunnen wij deze gebeurtenis als de inluiding beschouwen van den overgang van het oude naar het nieuwe; in 1823 werd te Capelle a/d Usel de eerste stoomboot in Nederland gebouwd, voor zien van een Engelsche machine. Het Scheepvaartmu seum te Amsterdam bezit een reeks fraaie afbeeldingen van de stoombooten uit den begintijd, alle met dien langen mageren schoorsteen met uitgeschulpten rand. Bij de zeevaart geschiedde de invoering der stoom- 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 15