NEDERLANDSCHE BINNENSCHEPEN Er zijn weinig voortbrengselen van den men- schelijken geest, die zoo aan uiterlijke verande ring onderhevig geweest zijn, als de vaar- en voertuigen. Het principe bleef veelal onge veer hetzelfde, maar de vele invloeden, waar aan deze vervoermiddelen bloot stonden, deden het uiterlijk sterk veranderen. De verschillende soorten wateren, de acco- modatie, het klimaat, de eischen der schip pers, en vele andere factoren deden het hunne, om den schepen van tegenwoordig hun huidige gedaante te geven. Maar elke ontwikkeling doet veel teloor gaan: verschillende types verdwenen, fraaie details werden later over het hoofd gezien en het ging met de schepen als met de bouw werken: het oude werd over boord gegooid om plaats te maken voor het nieuwe, het moderne, vaak het gelijkvormige. Daarom is dit boek geschreven: om den lezer te laten zien, hoe ongelooflijk verscheiden het schip geweest is, en hoe de huidige scheepsmodellen ontstaan zijn. Na twee hoofdstukken, die een overzicht geven, res pectievelijk der laatste honderd jaar en van de scheepsgeschiedenis als zoodanig, behan delt de schrijver het tuig en de zwaarden, de tjalken en soortgelijke schepen, de riviervaar tuigen, diverse schepen, en eindigt met een hoofdstuk over de bijna verdwenen scheepsversiering. Ook hier blijkt weer, hoe weinig meer in tel is de bij uitstek toegewijde kunst, die van den handenarbeid. Moge dit boekje velen de oogen doen open gaan voor het vele schoone, dat bij onze schepen verdween, doch ook nog aanwezig is.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 134