en druiventrossen. Het rood en het blauw zijn over de geheele lengte gezoomd met franje, die verdeeld is in blokjes, afwisselend van rood, wit en blauw. In het breede witte bovengedeelte is evenals bij de vlaggen een voorstelling van koophandel en zeevaart, of van Ceres en Mercurius met het onderschrift De Graan- en Koophandel, van De Hoop of iets dergelijks. Bij eenige blijkt uit een opschrift dat zij als eeregeschenk aan den schipper waren gegeven. De oudste vlaggen, die wij bezitten, dateeren uit den Patriotten tijd; zij getuigen van de prinsgezindheid van het schippersvolk, hetgeen uitgedrukt ligt in de wapens van Oranje en Pruisen, geflankeerd door een oranjeboompje en eenige zwierige krullen; de smalle banen langs de kanten hebben in het wit groene ranken met oranje-appels. Bij een mooie vlag behoorde een veelal rood, wit en blauw getorste vlaggestok met een gesneden onderstuk en een vergul den knop. Deze was op dezelfde manier bewerkt als het ondergedeelte van een mastwortel. Op afb. 20 is boven dien een mooi gesmeed standaardje voor den vlaggestok te zien. Het van snijwerk voorziene stuk, dat daar in steekt, is het onderstuk van een vlaggestok, zoodat de knop niet op de goede plaats is, daar het voornaamste deel ontbreekt. De wimpel, bevestigd aan een stokje met vergulde gesneden knoppen en hangende aan een spruit van vijf of zes roode linten, woei van de nok van den spriet, waaraan ook wel eens een vlag was bevestigd. Denkt men zich het schip met de kleurige versiering en getooid met vlag en wimpel, dan staat het ons voor den geest in al zijn bekoring gelijk wij het kennen uit een ontelbaar aantal voortbrengselen der beeldende kunst. Een goed onderhouden hektjalk zonder een mooien kop en hakkebord was in dien tijd een zeld zaamheid. Daarom is het zoo vreemd dat aan al dit moois zoo plotseling, althans binnen een kort tijdsver loop, een einde kwam. Niet alleen omdat het zoo'n oud 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 128