scheepje is hier een zeilschip en de opvarenden zijn duidelijk aangegeven; tusschen de wolken is de wind voorgesteld door vier hoofdjes, die door blazen den storm verwekken. Ook de smalle voorzijde bevat snij werk. Van voren af is daar het offerlam met daarboven de symbolen van Geloof, Hoop en Liefde; daarop vol gen koren-aren en druiventrossen. Het Nederlandsch Historisch Scheepvaartmuseum bezit een fraai exem plaar met aan de eene zijde de verspieders met drui ventrossen uit Kanaan terugkeerend en aan de andere zijde de Israëlieten die door de Roode Zee getrokken zijn met het hen achtervolgende Egyptische leger, dat in de golven omkomt. Gelijk wij het reeds opmerkten bij de hakkeborden, zijn ook dit voorbeelden van aan hankelijkheid aan het Christelijk Geloof, waarvan te vens de vele thans voorkomende namen bij binnensche pen getuigen als „Eben Haëzer" en „God zij met ons". Iets dat bij dit soort steeds voorkomt, is de punt in den vorm van een driebladerige klaver, die feitelijk uit een rood, een wit en een blauw tonnetje bestaat. Roerkoppen van dezen vorm komen nog veel voor. Het figuurtje met de klaver of tonnetjes is er nog, terwijl het snijwerk op de zijvlakken een twijgje met eenige bladeren vertoont; dat dit ipotief ook vroeger bij sche pen voorkwam, blijkt uit eenige 18e-eeuwsche scheeps modellen. Bij moderne vaartuigen is de vorm van den kop meestal gewijzigd door weglating van de punt met de tonnetjes en door een geringere uitholling der voorzijde; het snijwerk aan de zijkanten is vaak een hoorn uit welken een twijgje, als zoojuist genoemd, te voorschijn komt. Daar deze voorstelling niet op te vat ten is als Fortuna's hoorn van overvloed, zoo gééft de folklorist als uitlegging dat het een takje is van den ontluikenden levensboom, ontleend aan een oud-Ger- maansch motief. Het symbool met den levensboom is vrij algemeen bekend en komt ook elders voor. Een merkwaardig sieraad, doch niet zoo decoratief als 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 125