Nederl. Historisch Scheepvaartmuseum. De beteekenis van dit eigenaardige motief is niet geboekstaafd, doch wel eens uitgelegd als een symbool van bescherming of waakzaamheid. In verband hiermede merken wij op dat Witsen (blz. 364) de gedachte oppert of de hond, die zich aan boord van het koggeschip in het Amsterdam- sche zegel bevindt, wellicht de waakzaamheid symbo liseert. Blijkbaar ging deze gedachte van hem uit, daar v. Domselaer (Beschr. v. Amsterdam III, blz. 204) slechts zes jaren te voren verklaart voor de beduiding van dien hond nooit een uitlegging vernomen te hebben. Het zeldzame 17e-eeuwsche exemplaar op afb. 17 komt in miniatuur precies zoo voor bij een model in het Nederlandsch Historisch Scheepvaartmuseumbij latere is de hondekop veel kleiner. Wanneer het roer breed was, had het een vrouwenhoofd met de borst eenigszins gestrekt naar voren, of een figuur als de Simson met den leeuw (afb. 18)de ijzeren beugel die over den leeuw heen loopt, dient om te voorkomen, dat touwwerk aan de uitstekende deelen bleef haken. Nog een vorm was de roerkop die op afb. 19 te zien is. De linker zijde stelt de discipelen van Jezus voor in een roeiboot op het meer van Gene- sareth. Zij hebben met tegenwind te kampen, maar Jezus komt te hulp, wandelend op de baren. Tusschen Hem en het bootje bevindt zich een man tot aan de knieën in het water; dit is Petrus, die op Jezus' bevel, om tot Hem te komen, over boord is gestapt maar het ver trouwen verliest dat ook hij op het water zou kunnen loopen. Jezus strekt zijn hand naar hem uit, grijpt hem en zegt: Gij kleingeloovige, waarom hebt Gij gewan keld? De rechter zijde stelt den overtocht voor van Jezus met zijn discipelen op ditzelfde meer. Het is be kend voor zijn onverwacht opkomende windvlagen en zoo gebeurde het dat de wind opstak, waardoor het schip in nood geraakte. „Toen stond Hij op en bestrafte den wind en de zee, en daar werd groote stilte". Het 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 124