zwaar massief stuk; het Maritiem Museum „Prins Hen drik" te Rotterdam bezit van dit soort twee fraaie exem plaren, waarvan er een 1 m hoog is. Het hier afgebeelde hakkebord is 58 cm hoog en 98 cm breed. De rand bestaat uit bloemen van verschillende soort, appels en peren, en ranken met vier druiventrossen. Het doet ons denken aan de uitstalling bij een kerkelijk oogstfeest; misschien moeten wij er de zegening des levens of de vruchten van den arbeid in zien. Onder eiken der bo venste twee trossen bevindt zich een buitenwaarts ge wende vogel. De drie groote bloemen, de vogels, de ranken en de druiventrossen zijn verguld, het overige is in natuurlijke kleur. Tusschen de roode draperie met vergulde franje is een schilderstukje waarop een vrouw is afgebeeld die een anker vasthoudt, verder een groot vat en een kist, die „Java" is gemerkt. Bovenop prijkt het wapen van Amsterdam met twee vergulde leeuwen als schildhouders, ten teeken dat het schip daar thuis be hoorde en aan de achterzijde zijn naast elkaar de wa pens van Amsterdam en Deventer geschilderd, zoodat wij kunnen aannemen dat het bord van een beurtman tusschen die twee plaatsen afkomstig is. Een fraai exemplaar in het Frans Halsmuseum te Haarlem ge tuigt van godsdienstzin, daar het middenvak beschilderd is met de Gelijkenis van Lazarus en den rijken man. In denzelfden geest is het bord bij een scheepsmodel van 1763 in het Nederlandsch Historisch Scheepvaart museum, waarop Abraham is afgebeeld, bereid zijnde zijn zoon Isaac te offeren. Bij het model van een Enk- huizer beurtschip, in dit museum, heeft het bord een schilderijtje met het vaartuig onder zeil. Het hakkebord van het model op afb. 3 verschilt van de hier beschre vene. Wel heeft het den rand van lofwerk, maar het middenstuk is geheel anders, daar het in boogvorm eenige rijen uitgeschulpte vakjes heeft; daar het model 1714 is gedateerd, is dit klaarblijkelijk het oude motief, dat men vaak aantreft op 17e-eeuwsche afbeeldingen. 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 122