8 daardwerk werd toegekend, is onmisbaar voor de kennis van den scheepsbouw der binnenvaart. Bijzondere ver dienste komt ook toe aan H. C. A. van Kampen en H. Kersken Hzn. voor de samenstelling van het in 1927 verschenen album, waarin zij alle soorten binnenlands varende schepen beschrijven en afbeelden (fotografisch en als planteekening) die toen in de vaart waren, die men op het water tegenkwam, zooals de titel dit uit drukt in „Schepen die voorbijgaan". Boeken uit vroe- geren tijd over binnenschepen bestaan er slechts weinige en bij eenige daarvan neemt het binnenschip slechts een ondergeschikte plaats in daar zij hoofdzakelijk over zee schepen handelen; de voornaamste, alsmede die uit lateren tijd, vermelden wij in een afzonderlijk litera tuurlijstje. De schrijver van het oudste, de meermalen door ons aangehaalde Nicolaas Witsen, is de bekende veelzijdig ontwikkelde Amsterdamsche burgemeester die in 1671 het beroemd geworden standaardwerk schreef, het eerste in Nederland verschenen werk over den scheepsbouw. Cornelis van Ijk was scheepsbouwmees ter, Folkert Nicolaas van Loon beoefende den theoreti- schen scheepsbouw en gaf aanwijzingen voor verbete ring van scheepsvormen en tuigage, Pieter le Comte was zee-officier. Behalve in scheepsliteratuur ligt een groot deel van de kennis der binnenschepen en hun bedrijf verscholen in geheel andere bronnen als stedebeschrij vingen, kronieken, handvesten en keurboeken. Een niet minder rijke schat vormen de afbeeldingen van allerlei soort, die kunstenaars van naam ons hebben nagelaten in den vorm van schilderijen, teekeningen, etsen en gravures. Naast deze gegevens in woord en beeld zijn er de prachtige verzamelingen van scheepsmodellen, die van 1650 af een volledig overzicht geven van alle soor ten schepen die in Nederland bestaan hebben. Het groot ste deel van dit belangrijke studiemateriaal bevindt zich in de verzamelingen van het Nederlandsch Historisch Scheepvaartmuseum te Amsterdam en het Maritiem

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 11