eer ophield. De groote jachten, in dienst bij de Stad houders, bij de Colleges van den Staat en der Admi raliteit, en bij de Oost- en West-Indische Compagnie, waren feitelijk gebruikskunstvoorwerpen van groote af meting. Hun weelderig en van kunstzin getuigend or nament, veelal ontleend aan motieven uit het rijk der zeegoden, tezamen met de beschildering en het verguld sel, gaven een effect dat bewaard is gebleven in menig meesterwerk onzer marineschilders. Niet alle schepen waren weelderig versierd, vele heelemaal niet, het ging naar hun stand en maatschappelijke positie evenals bij de kleeding der menschen. Zoo was een gewone koop vaarder naar de Oost- of Middellandsche zee slechts op sobere wijze versierd en evenmin als het ornament van een karos bij een boerenwagen paste, kon men het ornament van een jacht /ij een binnenvaarder toepas sen. Maar evenals de boer zijn wagen versierde en de volkskunst hem daarbij te hulp kwam, zoo vond ook de binnenschipper een middel om het uiterlijk van zijn schip naar zijn smaak te verfraaien. Versiering bij binnenschepen kwam in den loop van de tweede helft der 17e eeuw steeds meer in zwang, het geen begrijpelijk is, daar in een tijd waarin schoon heidszin algemeen was en allerminst bij den scheeps bouw ontbrak, ook de binnenschippers zich niet onbe tuigd lieten. Alle vaartuigen leenden er zich echter niet toe, daar bij menige de schoonheid reeds in hun zuive ren ronden vorm en de sierlijke lijn lag, terwijl andere daarentegen te eenvoudig van maaksel waren. Het schip met de meeste versiering was de hektjalk destijds nog overwegend wijd en smal schip gehee- ten bij welke het naar achteren oploopende boord en het hooge roer een uitgezochte plaats daarvoor boden. In tegenstelling met zeeschepen en jachten was het or nament niet vast aan den romp, doch bestond uit stuk ken die konden worden afgenomen. Hieraan danken wij dat een aantal in geheel gaven toestand bewaard 97 Binnenschepen 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 118