meester Joan Huydecoper in 1618. Ofschoon de oprit van het deftige nieuwe huis aan de oostzijde, aan den Diependaalschen dijk, was aangelegd, was de voorgevel naar het westen, naar de rivier, gekeerd. Een hooge stoep, breed uitgebouwd, leidde naar de voordeur. De behandeling van een eenvoudige natuursteenen decoratie om en boven de voordeur en van baksteenen geblokte banden aan de hoeken van het gebouw gaven een indruk van beheerschte waardigheid. Een nieuw element was de lage at- tiek met zolderramen, bekroond door een balustra de, bestaande uit een afwisseling van gevulde rechthoekige paneelen en rijen zuiltjes, alles van hout. De achterkant vertoonde dezelfde indeeling als de voorgevel. Een kleine deur gaf daar toegang tot het onderhuis. Twee sierlijke ijzeren windwij zers op de pyramidevormige schoorsteenkappen verdwenen helaas op het einde van de 19de eeuw. Op oude afbeeldingen ziet men, dat deze even een luchtige noot aan het zware huis gaven. Hoe hemelsbreed is het verschil tusschen Goude- stein en de buitenhuizen en -paleizen, die in de zelfde periode in het buitenland, in Frankrijk, En geland of Duitschland werden opgetrokkenTegen over de verfijnde elegantie of de verwarrende druk te, statige kolonnades van verschillende marmer soorten op geraffineerde wijze bijeengezocht, ge compliceerde plattegronden en weidsche paviljoe nen stelde ons land uiterst beheerschte, nuchtere baksteenconstructies, sober met ornamentwerk 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 58