delijke gewesten. De inname van Antwerpen door den hertog van Parma in 1585 had de Staten der Zeven Provinciën ertoe gebracht de Schelde te sluiten. Hiermee was de groote positie van de las tigste en laatste mededingster voorgoed gefnuikt. De weg voor de beheersching van de wereldmarkt lag open voor de republiek en in de eerste plaats voor de stad Amsterdam. Enorme winsten werden weldra behaald, vooral in de vaart op Oost-Indië. Zóó groot werden de verkregen inkomsten, dat de handel zelf op den duur niet voldoende beleggings objecten voor het verdiende kapitaal bood. Al spoedig, omstreeks 1600, zagen onze kooplieden uit naar andere mogelijkheden om hun geld ren- deerend te maken. Eén van de middelen daartoe waslandaankoop. In den loop van de 17de eeuw ging een groot gedeelte van de weide- en bouwgrond in Holland en Utrecht over in handen van stedelijke patriciërs. Ook huizen werden een geliefd object. Een aantal kasteelen was nog steeds in handen van adellijke families, meestal leden van den lagen adel, die, in tegenstelling tot den hoogen, dikwijls tot het protestantisme waren overgegaan en zich bij de opstandelingen hadden aangesloten. Deze heeren hadden van ouds hun bestaan gevonden in de opbrengst van hun grondbezit of in den krijgsdienst, een meestal weinig loonend bedrijf. Hun inkomsten waren bescheiden in vergelijking met de geweldige sommen die de 17deeeuwsche kooplieden in korten tijd verdienden. Hierdoor geraakten de edelen ten 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 31