De nieuwe Munster-, St. Maarten- of Domkerk werd herhaalde malen door branden geteisterd en dan weer hersteld of opgebouwd; in 1023 wijdde bisschop Adel- bold de door hem herstelde (of gebouwde) kerk plechtig in en deze Domkerk werd voortaan St. Adelbolds Dom genoemd. In 1253 legde een groote brand een belangrijk deel van de stad in de asch en ook de toren van Adel bolds Domkerk werd ernstig beschadigdthans werd be sloten deze kerk door een geheel nieuwe Domkerk te vervangen, en in 1254 legde bisschop Hendrik van Vian- den den eersten steen voor den bouw van de tegenwoor dige Domkerk. Aan deze kerk werd gebouwd tot 1516 en zelfs toen was zij nog niet voltooid; er waren dan ook nooit meer dan 12 arbeiders tegelijk bij den bouw aan deze kerk betrokken. De Domkerk en de Salvatorkerk waren hoofdkerken, kapittelkerken; de geestelijken van een kapittelkerk, de kanunniken, hadden niét slechts geestelijke macht, maar zij oefenden ook wereldlijke macht uit over het gebied, dat om hun kerk gelegen was. Dit gebied, de immuniteit, was immunis, bevrijd, van alle gezag der stedelijke over heid. De immuniteit was meestal omgeven door een sloot en muur en vormde dus ook uiterlijk een volkomen zelf standig gebied in de stad. De immuniteiten van de Dom en van de Salvatorkerk lagen naast elkaar en zij strekten zich slechts uit over een klein gebiedbij de stichting van deze kerken leefden de kanunniken nog gemeenschap pelijk en men had geen rekening gehouden met den bouw van afzonderlijke kanunnikenhuizen om de kerk. De immuniteiten van de later gebouwde kapittelkerken, de Pieters-, Jans- en Mariakerk besloegen veel grooter ter rein, zoodat hier rijkelijk plaats was voor de afzonderlijke woningen van de geestelijken. De eenzame pleinen van deze immuniteiten vormden een scherpe tegenstelling met de drukke bedrijvige pleinen en straten van de handels stad, die bij het geestelijke gebied ontstaan was. Reeds in de vroege Middeleeuwen hadden zich langs de oevers van den Rijn verschillende handelswijken ont wikkeld om een eigen parochiekerk. De oudste van deze 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 9