HET HUIS OUDAEN In de Middeleeuwen bouwden de rijke kooplieden hun sterke koopmansburchten langs de Oude Gracht; van deze burchten heeft alleen het Huis Oudaen nog eenigs- zins, zijn oude gedaante kunnen bewaren. Dit Huis is vermoedelijk in het begin van de 14e eeuw door een lid van het aanzienlijke geslacht der Zoudenbalchs gesticht en het stond oorspronkelijk als het Huis Zoudenbalch bekend; het was gesticht op een ruim erf, dat zich van de gracht tot aan het Catharijneveld (Vredenburg) uit strekte. Omstreeks 1400 was dit Huis in het bezit van Dirck van Houdaen en later werd het, om het van het Huis Zoudenbalch in de Donkerstraat te onderscheiden, naar dezen Houdaen het Huis Oudaen genoemd. Bij den strijd tegen de Spaansche bezetting van het kasteel Vredenburg in 1577, werden ook op het Huis Oudaen kleine kanonnen geplaatst, om het kasteel te bestoken. Toen in 1712 en 1713 in Utrecht het vredes congres bijeen was, had de Fransche gezant, de abt de Palignac zijn intrek in „Oudaen" genomen; deze zou tot de afgevaardigden van de Republiek de bekende woorden gesproken hebben„Men zal bij U, over U en zonder U over den vrede beraadslagen." De diakenen van de Hervormde kerk besteedden aan vankelijk de oude arme leden van hun kerk uit; hoewel er geld voor het onderhoud van deze armen gegeven werd, hadden zij het toch slecht, omdat zij meestal terecht kwamen bij hen, die „die bestedelingen min uit een Christelijke liefde, als wel om eenig voordeel in huis namen." De kerk besloot tenslotte deze oude armen tezamen in een afzonderlijk huis te verplegen en in Mei 1758 werd Oudaen door de diakenen voor de som van 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 99