achteruitgang van het weeshuisboven deze poort werd het wapen van het geslacht Zoudenbalch vastgehouden door twee weeskinderen, aangebrachtonder dit wapen staat in het Latijn het psalmvers Gelukzalig is de mensch, die den behoeftige en den arme gedenkt. In 1926 werd dit Burgerweeshuis eigendom van de Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Aan de ach terzijde van het N.V. huis bewaart het wapen van het geslacht Zoudenbalch nog de herinnering aan den stich ter van het weeshuis, terwijl de Lange en Korte Elizabeth- straat bij het Vredenburg aan het Elizabethweeshuis en de weesbrug bij het N.V. huis aan het weeshuis in het voormalige Regulierenklooster herinneren. Omstreeks 1600 was het oude huis in de Donkerstraat in het bezit van een vrouwelijke afstammeling van de Zoudenbalchs, jonkvrouwe Walraven, die als ijverige Roomsch-Katholieke haar huis openstelde voor haar ge loof sgenooten, om in deze stille straat in het geheim hun godsdienstoefeningen te houden. In 1605 werden deze bijeenkomsten echter gestoord en voortaan werden er in de Donkerstraat geen „conventiculen" meer gehouden. In de 18e eeuw werd het huis ingericht voor Roomsch- Katholiek weeshuis; toen in 1875 het nieuwe R-K. wees huis aan den Maliesingel geopend werd, veranderde het huis Zoudenbalch weer van bestemming en het diende voor allerlei doeleinden. Het kwam steeds meer in verval en in 1903 werd het door een brand geheel verwoest. De gevel werd echter opnieuw opgetrokken met zijn breede, door kanteelen bekroonde, lijst en deze blijft in de thans zoo onaanzienlijke en sombere straat herinnering bewaren aan het oude Utrechtsche geslacht der Zoudenbalchs. 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 98