HET HUIS ZOUDENBALCH Omstreeks 1460 liet Evert Zoudenbalch, lid van een oud-Utrechtsch geslacht, voor zich een vorstelijke woning bouwen aan de Donkerstraat, dicht bij het Buurkerkhof, het middelpunt van de middeleeuwsche stad. Aan de achterzijde van zijn nieuwe huis bevond zich een ruime tuin tot aan de Mariastraat. Om zijn woning ook aan de voorzijde licht en lucht te verschaffen liet de Heer van Zoudenbalch enkele huizen sloopen, terwijl hij een straat liet aanleggen naar het Buurkerkhof, die een tijd lang de Zoudenbalchstraat heette en later herdoopt werd in de 3e Buurkerksteeg. Evert van Zoudenbalch besteedde ook een deel van zijn geld voor liefdadige doeleinden en in 1485 liet hij een gasthuis bouwen tot huisvesting voor arme weezen; dit weeshuis werd gesticht op den hoek van Achter Cla- renburch en het Catharijneveld (Vreeburg) en was ge wijd aan St. Elizabeth Nadat de raad in 1489 verlof had gegeven voor de wijding, werd het in 1491 door den bisschop van Utrecht gewijd. Het Elizabethsweeshuis zorgde met het Ambachtskinderhuis in de Agnietenstraat voor de arme weezen van de stad. Toen de Spaansche bezetting van het kasteel Vreden- burg in het einde van 1576 den strijd tegen de Utrecht- sche burgerij begon, lag het Elizabethsweeshuis gevaarlijk dicht bij het strijdtooneelin der haast ontruimden de weezen het gebouw dat tijdens het beleg ernstig werd beschadigd. Daar er sedert 1580 toch zooveel klooster gebouwen in de stad leeg kwamen, werd het weeshuis in 1582 overgeplaatst naar het voormalige Regulierenkloos ter De kloosterpoort aan den Springweg vormde den 87 In de 13e eeuw landgravin van Thüringen. Regulieren, monniken, die volgens een kerkelijk goedge- keurden regel te zamen wonen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 97