de Utrechtsche patriotten wenschten echter geen „Oranje sociëteit" in hun stad. Opgeschoten jongens schoolden samen en wierpen de ruiten van Paushuize in. De socië teitsleden werden door gewapende burgers naar het stad huis gebracht. De patriottische vroedschap deelde mee, dat de ongeregeldheden hun oorzaak hadden in „eene bijeenkomst van eenige personen, in zeker Huis op de Oude Gragt bekend onder den naam van het Huis van Paus Adriaan, door hen expres gehuurd tot het oprigten van eene zoogenaamde Sociëteit, welke, in dezen tijd, alhier niet schijnt te kunnen worden getolereerd, gelijk de ondervinding heeft doen zien, aangezien dezelve voor- naamlyk zoude bestaan uit zulke lieden, welker denkwijze, ten aanzien der tegenwoordige belangen van Ons Vader land algemeen bekend is, van de gevoelens der groote meerderheid van dezer Stads Burgeren en Ingezetenen te verschillen." De Vroedschap verbood de leden van de „Oranjesociëteit", om in het vervolg weer bijeen te komen. In het einde van de 18e eeuw werd de „kok en pastei bakker" Willem Gravelaar eigenaar van Paushuize en hij adverteerde in de Utrechtsche Courant, dat hij „door koop eigenaar geworden zijnde van de oud vermaarde en alom beroemde huizinge Groot-Paushuizen" deze huizinge ging inrichten zoowel „tot het houden van Logement, als tot het geeven van promotiën als van alle andere dinées en soupées, als meede omme in de daar toe expres inge- rigte groote en brillante zaal te geeven Dans- en andere Parthijen Paushuize werd een deftig logement en in Januari 1807 logeerden er Hortense de Beauhamais, Koningin van Holland, met haar zoontje. Juffrouw Gra velaar, die na den dood van haar man het logement beheerde, maakte onmiddellijk reclame en noemde haar logement voortaan „Hotel van de Koningin van Holland". Lodewijk Napoleon resideerde korten tijd binnen Utrecht en daar zijn paleis aan de Wittevrouwenstraat nog niet gereed was, kocht hij in den herfst van 1807 Paushuize 85 Paushuize staat niet aan de Oude Gracht, maar aan de Kromme Nieuwe Gracht.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 95