stadsuitgaven staat nog vermeld de aankoop van 3000 brooden „om te deylen die ermen, tot loff God van Hemelryk ende welvaart Mr- Aryaens van Utrecht ge boren, ende Paeus van Romen gecoren." Stadsmuzi kanten speelden enkele avonden op de stadhuisbrug „ter eeren ende triumphe, dat onse alreheilichste vader, die Paeus Adrianus Sextus, te Rome gecroont worden was." De paus zelf schreef echter aan zijn vriend„lek hadde liever gewild buyten pauselicke, cardinaelsche ende bisschoppelicke weerdigheyt, in mijn proosdye te Utrecht God te dienen." De nieuwe paus Adriaan VI stierf reeds in den zomer van het volgende jaarhij had zijn nieuwe woning te Utrecht, die naar hem Paushuize genoemd werd, nooit gezien. Ook de St. Maartensdam werd naar hem Pausdam genoemd. Als een van de belangrijkste Utrechtsche huizen werd Paushuize meermalen als officieele ambtswoning ge bruikt; in de 16e eeuw kochten de Staten van Utrecht deze woning voor den gouverneur van hun provincie. Deze hebben er echter maar kort verblijf gehouden, daar zij weldra in het ruimere Bisschopshof gingen resideeren. In 1672 bezetten de Fransche troepen Utrecht en Paushuize werd de woning van den hertog van Luxem- bourg, bevelhebber van het Fransche bezettingsleger. Tijdens het vredescongres te Utrecht in 1712 en 1713, dat een einde maakte aan den Spaanschen successie oorlog, werd Paushuize toegewezen aan den afgezant van den Duitschen keizer, graaf van Sintzendorf. Twee jaar later had een aanzienlijke verbouwing plaats, daar de eigenares verlof kreeg „in de straat agter St. Pieter te maken een grote deur met een balcon daer boven, straatwaarts uytstekende 3 a 4 voeten" de hoofd ingang lag dus sedert 1714 aan de straatzijde en het balcon is hier nog altijd aanwezig. In het begin van 1787 gingen de Prinsgezinden in Holland zich beter organiseerenin verscheiden plaatsen werden „Oprechte Vaderlandsche Sociëteiten" opgericht. In Utrecht huurden de aanhangers van den Prins Paus huize af, om er geregeld hun bijeenkomsten te houden; 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 94