PAUSHUIZE In 1517 werd het huis, dat stond op den hoek van de Kromme Nieuwe Gracht en Achter St. Pieter, overge dragen aan den Utrechtenaar Mr. Adriaen Floriszoon, hoogleeraar aan de universiteit te Leuven en leermeester van Karei V. De nieuwe eigenaar was zeer verheugd over zijn nieuw bezit en vol vreugde schreef hij aan zijn vriend„God zelf gaf mij dit huis, dit huis, dat mij liever was dan alle andere huizen te Utrecht." Aanstonds gaf hij opdracht tot aanzienlijke verbouwingen en ten slotte werd er zelfs in plaats van het oude aangekochte huis een geheel nieuw huis opgebouwd. De nieuwe woning lag rustig op den hoek van de immuniteit van St. Pieter alleen in den vroegen Zaterdagmorgen was het er be drijvig door de vele boerenwagens, die over den Sint Maartensdam naar de markt reden. Adriaen Florisz hoopte zijn laatste levensjaren als proost van de Salvatorkerk in zijn huis te Utrecht door te brengenin den gevel van zijn woning liet hij onder een rijk bewerkt baldakijn het beeld van den „Salvator Mundi aanbrengen. De gebeurtenissen namen echter een anderen loop; in Januari 1522 werd hij tot paus gekozen. In zijn geboortestad was men uitermate vroolijk, dat een geboren Utrechtenaar paus was geworden. De raad gaf aan Willem Hermen Korsgensse, die het eerst het blijde bericht in de stad gebracht had, een geldelijke belooning en een vaste lijfrente; de stad kocht „100 mud den wyt", om aan de armen uit te deelen. De bewoners van de wijken, die de mooiste vreugdevuren ontstoken hadden, werden van stadswege op bier getracteerd. In de 83 Salvator Mundi, De Verlosser der Wereld, Christus.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 93