te vragen. Toen enkele afgevaardigden hem echter dit geld te leen vroegen, weigerde hij beslist op een dergelijk voorstel in te gaande afgevaardigden deelden hem toen mee, „dat sij om te voorkomen de gehele ruïne van der Stad en het verderf so wel van de Geestelijke als werelt- lijke personen, gedrongen en genoodsaekt waren, hoe wel jegens haren dank*), ook jegens sijnen dank, deselve somme van hem te moeten lenen." De aartsbisschop was zeer verstoord, protesteerde en dreigde zijn beklag in te dienen bij „den Paus, den Gonink van Spangien en de Catholijke Potentaten en Princen van geheel Christen rijk." Intusschen forceerde een slotenmaker de geldkist, stadsdienaren telden meer dan 40.000 gulden uit en de afgevaardigden lieten dit geld wegvoeren, terwijl zij den aartsbisschop een bewijs van deze gedwongen leening overgaven. Daar het beleg van Vredenburg groote som men geld kostte, nam de stad enkele maanden later ook het zilverwerk van den aartsbisschop, ter waarde van 20.000 gulden in beslag. Maar al te duidelijk ervoer deze hoe zijn macht en invloed in de stad was afgenomende Calvinisten traden steeds meer op den voorgrond en de aartsbisschop beleefde nog, dat zelfs de Domkerk voor de uitoefening van den Roomsch-Katholieken godsdienst ge sloten werd. In 1580 werd hij in een van de zalen van zijn paleis dood aangetroffen; daar de uitoefening van den Katholieken godsdienst verboden was, kon natuur lijk geen opvolger meer gekozen worden en het paleis kwam leeg te staan. Een tijd lang diende het Bisschopshof tot woning voor den stadhouder van Utrecht, totdat de Utrechtsche Staten het in 1618 inrichtten tot een verblijf voor den militairen gouverneur van de provincie. De oude poortingang in de Servetstraat werd nu in 1624 door een nieuwe poort vervangen, die nog altijd aanwezig is; het wapen van de provincie met eronder het jaartal 1624 bewaren hier de herinnering aan den tijd, dat het Bisschopshof de resi dentie was van den gouverneur. jegens haren danktegen hun wil. 8l 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 91