(de Verlosser) deze Salvatorkerk was hoofdzakelijk be stemd voor de monniken, maar was tevens toegankelijk voor de bekeerde leeken. Aan het klooster werd een school verbonden tot opleiding van geestelijken, vooral van inheemsche geestelijken, die op den duur de buitenland- sche zendelingen overbodig moesten maken. Willibrord en zijn monniken konden zich aan de Friezen beter ver staanbaar maken, dan de geromaniseerde Franken, daar het Angelsaksisch nog niet heel veel van het oude Friesch verschildezij waren dan ook met zooveel vrucht werk zaam, dat Willibrord weldra een nieuwe kerk stichtte, die ter herinnering aan de oudste Utrechtsche kerk, de St. Maartenskerk genoemd werd. Deze St. Maartenskerk, die misschien vlak bij de Salvatorkerk op de plaats van de tegenwoordige Domkerk gesticht werd, was bestemd voor het toenemend aantal geloovigen, zoodat de Salva torkerk weer uitsluitend voor de monniken bestemd kon blijven- De zending van de Angelsaksen werd door de Karo- lingen krachtig gesteund en in 723 schonk Karei Martel aan het Salvatorklooster den Frankischen burcht te Utrecht met het omliggende gebied in vollen eigendom. Het werd het begin van de wereldlijke macht van de Utrechtsche bisschoppen. Toen het Frankische rijk in het midden van de ge eeuw uiteenviel, kwamen opnieuw tijden van onrust en ver warring; de Noormannen roeiden met hun lage schepen de rivieren op en verwoestten Utrecht; de bisschoppen vluchtten uit hun stad en resideerden eerst bij Roermond en daarna te Deventer. In het begin van de 10e eeuw werd het rustiger en bisschop Balderik vestigde zich weer in de oude bisschopsstadde verwoeste Salvatorkerk en de Heilige Kruiskapel werden opgebouwd. Hoofdkerk of Munsterkerk werd de St. Maartenskerk, die op de plaats van de tegenwoordige Domkerk gebouwd werd. De Sal vatorkerk, die vroeger Munsterkerk was geweest, werd nu Oud-Munsterkerk genoemd en de Utrechtenaren noem den vroeger het zuidelijke deel van het Domplein (bij de universiteit) het Oudmunsterkerkhof. 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 8