terbibliotheken werden in beslag genomen ten bate van de nieuwe stadsbibliotheek in het koor van de Janskerk- Uit de nog aanwezige kloosterklokken werd een carillon samengesteld voor het stadhuis, zoodat een humoristisch apotheker dit stadscarillon met recht „Sprockelenburch" kon noemen. Dank zij zijn groote zaal, die uitstekend als vergaderzaal dienst kon doen, bleef het Minderbroeder klooster gespaard en in 1581 stelde de stadsregeering deze groote zaal ter beschikking van de Utrechtsche Staten, die dit aanbod dankbaar aanvaardden; zie blz. 37. Meer dan twee eeuwen kwamen de Staten van Utrecht in het vroegere reventer der Minderbroeders bijeen, dat nu algemeen de Statenkamer genoemd werd. In 1634 lieten de Staten als nieuwen monumentalen ingang voor hun vergaderzaal maken „eene steenen, met beeldhouw werk versierde poort, die zich verhief boven op eene breede trap." Aan de achterzijde van hun woning lieten zij een kleinere poort maken, die uitzag op een pleintje. Beide poorten (aan het Janskerkhof en aan de Hoogt) zijn bewaard gebleven. Toen in 1795 de Republiek der Vereenigde Neder landen ophield te bestaan, werden de Provinciale Staten van Utrecht vervangen door de representanten van het volk van Utrecht; de Statenkamer werd thans herdoopt in Landschapshuis. Toen de provincies tot departementen werden en het bestuur van het departement van Utrecht de representanten verving werd het Landschapshuis op haar beurt tot Departementenhuis. In 1813 vertrokken de Fransche troepen en de Staten van Utrecht konden weer in vrijheid bijeenkomenzij keerden echter niet naar hun vroegere vergaderzaal terug, maar vestigden zich voor- loopig in het voormalige paleis van Lodewijk Napoleon aan de Wittevrouwenstraat. De Statenkamer werd in 1816 overgedragen aan de curatoren van de Utrechtsche uni versiteit, die haar later tot zoölogisch kabinet bestemden. Het Utrechtsche Statenwapen boven den ingang herinnert nog aan den tijd, dat de Staten van Utrecht hier in het voormalige reventer van de Minderbroeders, hun ver gaderingen hielden. 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 85