Renesse's bij dit klooster een kapel, waar zij begraven wenschten te worden. De Minderbroeders en Predikheeren ijverden fel tegen het opkomende Protestantisme en vele Predikheeren waren ijverige inquisiteurstoen de beeldenstorm uitbrak, uitten de Calvinisten hun grooten haat tegen deze mon nikenorden en een tijdgenoot vertelde hoe de beelden stormers in deze kloosters (conventen) huis hielden „ver brandende haerlieder librariën ende boeckeneen groote schat werdich wesendeende opdat die te beter branden souden, hebben allen die boteren ende olie, die in den conventen was, daerinne geworpenhebben oic die twee conventen van binnen alsoe verdestruert, datter weynich geheels in gebleven is wesendede mon- nicken verstroyt ende elcx zijn wechs vuyt den conventen gelopen." De leiders van de Calvinisten waren bij het vernielingswerk in dit klooster niet meer in staat de menigte in bedwang te houden en een van hen, Jan van Renesse, kon de vernieling van het graf van zijn oom niet eens verhinderen en hij klaagde dan ook „ic en can mijn zelffs goet nyet beschermen." Een Utrechtsche vrouw ver klaarde, dat op den avond van dien dag „in den con venten nyet te eten ende al vemyelt was." De Utrechtsche burgerij begon in 1576 den strijd tegen het Spaansche garnizoen in Vredenburg en de guar- diaan der Minderbroeders zocht zijn toevlucht bij de Spaansche troepen, waardoor zijn orde in de stad nog meer gehaat werd. Toen de Minderbroeders de volgende jaren weigerden den eed van trouw aan de Pacificatie van Gent af te leggen, moesten zij in Juni 1578 de stad verlaten. Twee maanden later maakten de Calvinisten zich van de leegstaande kerk der Minderbroeders meester, om er hun godsdienstoefeningen te houden, maar in 1581 werd het gebouw voor afbraak verkocht. Ook het klooster der Predikheeren of Jacobijnen werd gesloopt en alleen enkele straatnamen als Predikheerenstraat en Jacobijnen- straat bewaren de herinnering aan dit klooster. De kloos- 78 de guardiaan: overste van een Minderbroederklooster.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 84